'Altın Portakal'lık bir kelepçe!

'Altın Portakal'lık bir kelepçe!
'Altın Portakal'lık bir kelepçe!

Deniz Seki, kelepçesini su şişesiyle kamufle ediyordu. Timuçin Esen?i kelepçeletmeye bir şikâyet yetti. Ferhat Tunç?un yanı sıra Tuğba Özay?ın kelepçe şoku da yüzüne yansımıştı.

Yönetmen Ezel Akay, 'Altın Portakal' için gittiği Antalya'da otelden gece 04.00'da gözaltına alındı. Kelepçeyle gözaltına alınıp tutuklanan Akay, '50 bin liralık çek'i ödeyince serbest bırakıldı

ANTALYA - Altın Portakal Film Festivali için Antalya’da bulunan ünlü yönetmen Ezel Akay, otelinde uyurken sabaha karşı gözaltına alındı. ‘Karşılıksız çek’le suçlanan yönetmen kelepçe takılarak Emniyet’e götürüldü. Akay daha sonra  mahkemede ‘50 bin liralık çeki mesai saatine kadar ödemediği’ için tutuklandı. Ancak Akay,  50 bin liranın ödenmesi konusunda mesai bitiminden bir saat sonra anlaşma sağlanınca bırakıldı.
Yönetmen Ezel Akay, 46’ncı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali için gittiği Antalya’da kelepçe ve tutuklanma şoku yaşadı. Sabaha karşı saat 04.00’te kaldığı Dedeman Otel’e giden Antalya İnfaz Büro ekipleri, Akay’ı otel odasından kelepçeli olarak çıkarttı. 
Sabah  doktor kontrolünden geçirilen Ezel Akay, ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Genel nezarethanede tutulan Ezel Akay, durumunu öğrenmek için telefonla ulaşan festival görevlilerine, “İfade veriyorum, bir saate kadar otele dönerim” dedi. Avukatının, İstanbul’da daha önce açılmış bir çek davası nedeniyle Fatih Savcılığı’nda uğraştığını kaydeden yönetmen Akay, kendisine telefonla ulaşan gazetecilere de ödediği bir çekin düşümü yapılmadığı için gözaltına alındığını söyledi.
Akay, daha sonra çıkarıldığı mahkemece çekin bedeli olan 50 bin lirayı mesai saati bitimine kadar ödeyemediği için tutuklandı. Akay cezaevine yola çıkarılırken, ödeme konusunda mesai bitiminden bir saat sonra anlaşma sağlandı. Cezaevine götürülürken tutuklanması kaldırılan  Akay, serbest kalınca, “Benimle ilgili  değil. Yapımcı firmayla ve bir şirketle ilgili sorun. Benim böyle bir çekten haberim dahi yok. Tutuklanmamdan pay çıkarmak isteyen birilerinin tezgâhı” dedi.
Akay’a kelepçe, akıllara önceki örnekleri getirdi. Birkaç gün önce oyuncu Timuçin Esen, kavga ettiği gazetecilerin şikâyeti üzerine yolda durdurulup gözaltına alınmak istenmiş, direnince de yerlere yatırılarak kelepçelenmişti. Deniz Seki ise mahkeme tahliye kararı verdikten sonra bile cezaevine götürülürken kelepçelenmişti.
Manken Tuğba Özay, iki yıl önce çete operasyonu nedeniyle ifade vermek üzere kendisi gittiği Emniyet’ten kelepçeyle çıkarılmıştı. Sanatçı Ferhat Tunç da geçen yıl Beyoğlu’nda  kimlik sorma yüzünden tartışınca kelepçelenmişti.
Tunç’a kelepçe tepki alınca İstanbul Emniyet Müdürlüğü uygulamayı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun  93. Maddesi ile Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun 16. Maddesi’ne dayandırmış “Sanatçı da olsa kanunlar önünde herkes eşit” demişti. 93. Madde, “Yakalananlara, kaçacaklarına ve tehlike arz ettiklerine ilişkin belirtiler varsa kelepçe takılabilir” diyor. 16. Madde ise polisin görev yaparken direnişle karşılaşması halinde kelepçe öngörüyor. (dha, Radikal)