Altınbaş kefaletle serbest

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, hayali ihracata yönelik yürütülen ve kamuoyunda 'Paraşüt Operasyonu' olarak bilinen çalışma kapsamında tutuklu yargılanan, Gaziantep'te yerleşik Doğal Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Altınbaş hakkında, Kilis Ağır Ceza Mahkemesi 50 milyar lira kefaletle tahliye kararı verildi.

Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, hayali ihracata yönelik yürütülen ve kamuoyunda 'Paraşüt Operasyonu' olarak bilinen çalışma kapsamında tutuklu yargılanan, Gaziantep'te yerleşik Doğal Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Altınbaş hakkında, Kilis Ağır Ceza Mahkemesi 50 milyar lira kefaletle tahliye kararı verildi. Kilis Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, raporlu olan Ali Yıldız'ın yerine Mustafa Dal başkan olarak çıktı. Cumhuriyet Savcısı Taner Temur'un yerine ise Muhittin Yıldırım görev aldı.
Duruşmada, tutuklu sanık Yasin Altınbaş ile tutuksuz yargılanan holding çalışanları Aydın Güneş, Remzi Horzum, Recep Kayar ve Mustafa Kemal Akay hazır bulundu. Yasin Altınbaş'ın kardeşi Abdullah Altınbaş, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, nakdi kefalet miktarının yüksek olduğunu belirterek, "Ağabeyim ile görüştüm. Bu parayı ödeyemeyiz. Belirlenen miktar çok yüksek. Bu ekonomik krizde ve bütün mal varlığımıza tedbir konulduğu bir dönemde, bunu ödememiz mümkün değil. Ayrıca, benzer davalardan yargılananlar dışarıda geziyor,
kardeşim bir yıldan beri içeride" diye konuştu. Adana DGM'de, aynı soruşturma
kapsamında açılan başka bir davada tutuklu olarak yargılanan Yasin Altınbaş, duruşmanın ardından yeniden Adana'ya götürüldü.