Altınbaşak'ta malzeme eksik çıktı

Nişantaşı Mahallesi'nde kolonları çatlayınca çökme tehlikesine karşı boşaltılan Altınbaşak Apartmanı'na ilişkin Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nce hazırlanan ilk raporda, inşaatta projeye uyulmadığı ve kalitesiz beton kullanıldığı belirtildi.

KONYA - Nişantaşı Mahallesi'nde kolonları çatlayınca çökme tehlikesine karşı boşaltılan Altınbaşak Apartmanı'na ilişkin Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nce hazırlanan ilk raporda, inşaatta projeye uyulmadığı ve kalitesiz beton kullanıldığı belirtildi. Raporu hazırlayan heyetin başkanı Doç. Dr. Mustafa Yıldız, "Oldukça kalitesiz beton malzemesi kullanıldığı için kolonlar kısa sürede deforme olmuş.
İşçilik hataları da var" dedi.
Bina yapımında kullanılan tüm malzemelerden numune aldıklarını belirten Yıldız, binada bir ay oturulmama kararı verdiklerini söyledi. 1984 yılında Konya'da inşaat sektöründe patlama yaşandığını, Nişantaşı Mahallesi'nde yapılan binalarda denetimlerin tam yapılmadığını vurgulayan Doç. Dr. Mustafa Yıldız, "Bu yüzden bu mahalledeki binaların büyük bölümünde Zümrüt ve Altınbaşak'ta olduğu gibi kalitesiz malzeme kullanıldı" diye konuştu.