'Altınbaş'ın sanığı yine yok

Ankara Emniyeti'nde 15 Ocak 1991'de gözaltında alınan üniversiteli Birtan Altınbaş'ı işkenceyle öldürmekten sanık polislerin yargılandığı dava tartışmalı işlem sayısı artırılarak bir kez daha ertelendi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Ankara Emniyeti'nde 15 Ocak 1991'de gözaltında alınan üniversiteli Birtan Altınbaş'ı işkenceyle öldürmekten sanık polislerin yargılandığı dava tartışmalı işlem sayısı artırılarak bir kez daha ertelendi.
Yargılanan 10 polisten başkomiser İbrahim Dedeoğlu ile üç polis memuru 4 yıl 5 ay 10'ar gün hapse mahkûm edilmiş, ancak Yargıtay, önceki yıl bu kararı usulden bozmuştu. Yeni yargılama ise sanıkların bir türlü bulunamaması, avukatların davadan çekilmesi gibi gerekçelerle sürekli erteleniyordu.
Tebligat almadığı için duruşmaya gelmeyeceğini açıklayan, polisin
"Bulamadık" demesine rağmen gazetecilerin ulaştığı sanık İbrahim Dedeoğlu, dediğini yaptı ve dünkü duruşmaya katılmadı. Duruşmaya katılan tek sanık olan Hasan Cavit Orhan, avukatının çekildiğini belirterek mahkemeden süre istedi.
Mahkeme başkanı, sanık Dedeoğlu'nun Emniyet ve Emekli Sandığı'ndan sorulan adreslerine yapılan tebligatların 'adresinde tanınmadığı' gerekçesiyle iade edildiği bilgisini verdi. Yargıç, Ankara'da olduğu bilindiği halde polislerin bulamadıklarını belirttiği Dedeoğlu'na çıkarılan teb-
ligatların usul hatası içerdiğini söyleyip yeniden davetiye çıkarılmasına karar verdi.
Mahkeme, yakalanamayan sanık Süleyman Sinkil'in aranmasına devam, "Yeni avukat tutacağım" diyen sanık Orhan'a da süre vererek duruşmayı marta erteledi. Dava 2006 yılının ocak ayında zamanaşımına uğrayacak.