Altıncı yüz nakli ameliyatı sona erdi

Altıncı yüz nakli ameliyatı sona erdi
Altıncı yüz nakli ameliyatı sona erdi
Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde yapılan Türkiye'nin altıncı yüz nakli operasyonu sona erdi.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, altıncı yüz nakli ameliyatının oldukça başarılı geçtiğini söyledi.

EN UZUN OPERASYON
Muhittin Turan'dan (31) alınan yüz yaklaşık 8 saat süren operasyonla 54 yaşındaki Salih Üslün'e başarıyla nakledildi. Ameliyatın ardından Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrükif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ve ameliyata giren doktorlarla birlikte basın toplantısı düzenledi.

"Alıcı açısından gayet güzel bir ameliyat oldu" diyen Özkan, "Yapılan işlem dolayısıyla diğerlerine göre biraz daha uzun sürdü. Ameliyat oldukça başarılı geçti, inşallah kısa sürede hasta sağlığına kavuşur ve şifayla taburcu ederiz" dedi.

ŞİMDİYE KADAR YAPILAN EN GENİŞ NAKİL

Salih Üslün'ün konuşamayan, yiyemeyen oldukça zor durumda bulunan bir hasta olduğunu hatırlatan Özkan, "O nedenle bu hastaya ne yapılması gerekiyorsa yapmaya çalıştık. Tüm yüzü, saçı ve derisinin büyük kısmını, alt çene ve üst çeneyi, dilin bir kısmını, bu hastamıza burnu ile beraber taşıdık. Biraz daha komplike bir konstriksüyon gerekti ama oldukça güzel bir ameliyat oldu." şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun 'bu hastayı seçmenizde özel bir neden varmı?' sorusuna Özkan şu cevabı verdi: "Biliyorsunuz bunların kuralları var. Öncelikle hastanın kan grubunun uyması, doku grubu gibi. Bunlar uyduğu için yaptık."

"HASTA BİRAZ GENÇ GÖRÜNECEK"

Başka bir soru üzerine ise hastanın biraz genç görüneceğini vurgulayan Özkan, "Yüz çok az bulunan bir doku. Bu hastada güzel görünmenin dışında fonksiyonel kazanç çok önemli. Bu hasta uzun zamandır katı yiyemiyordu, tat alamıyordu, konuşamıyordu. Bu sadece bir estetik ameliyat değil ama kozmatik olarak da çok güzel olan bir ameliyat olacak inşallah. Fonksiyonel olarak da hastaya oldukça fazla bir kazanımı olacak." diye konuştu.

"SADECE TÜRKİYE 'DE YAPILIYOR"

Özkan, hastanın saçının da olacağını vurgulayarak, Fransa 'da 3 yüz naklinin yapıldığını, alt çene üst çene ve tam komplike yüz nakli ameliyatının yapıldığı ülkenin sadece Türkiye olduğunu sözleri ekledi.