Altını ıslatanlar için alarmlı bez

Nizip ilçesinde alarmlı çocuk bezi icat eden Mesut Kocadağ, pille çalışan bezin çocukların altını ıslatmasını engellediğini söyledi.

GAZİANTEP - Nizip ilçesinde alarmlı çocuk bezi icat eden Mesut Kocadağ, pille çalışan bezin çocukların altını ıslatmasını engellediğini söyledi.
İcat ettiği çocuk bezi için Türk Patent Enstitüsü'nden patent aldığını belirten Kocadağ, icat ettiği bezin, altını ıslatma problemi olan çocuklar için ideal olduğunu ifade etti.
Bir damla yetiyor
İcat ettiği bezin, altını ıslatma problemi olan çocuklar için kesin olmasa bile bir çözüm getirdiğini vurgulayan Kocadağ, şu bilgileri verdi: "Bezin üzerine çok az da olsa idrar damlaması alarmı çalıştırıyor ve çocuk hemen uyanıyor. Çocuk uyanmasa bile ailesi gelip çocuğu uyandırıyor ve tuvalete gitmesini sağlıyor.
'Enüped' adını verdiğim alarmlı bez, bir alarmdan ve geniş yüzeyli bezden oluşuyor. Alarmın ucunda bulunan fiş bezin arkasındaki yapışkanlı yüzeyin yanındaki yuvaya takılıyor. Bezin alarmı üç voltluk yaprak pille çalışıyor ve hiçbir yan etkisi yok."