Altınşehir ahalisi 'gaz bombalı' yıkımı atlatamadı

Altınşehir ahalisi 'gaz bombalı' yıkımı atlatamadı
Altınşehir ahalisi 'gaz bombalı' yıkımı atlatamadı
Çocuklar okula gitmedi, polis dayağına suç duyurusu

 

ALTINŞEHİR'DE YIKIM ALANI SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 


SERKAN OCAK

İSTANBUL - Altınşehir'deki olaylı yıkımın ardından hayat normale dönemedi. Yollarda hala bir gün önceden kalan yakılmış lastikler, devrilmiş çöp konteynırları, yüzlerce taş parçası vardı. Esnaf, önceki gün kapattığı kepenkleri dün açtı ancak neredeyse tamamı yıkık dökük yerleri toparlamak için uğraşıyordu. Polisin dayağına maruz kalan ve görüntüleri televizyonlara yansıyan esnaf Hüseyin Pekdemir savcılığa şikayette bulundu. Polisin evlerine attığı gazdan etkilenen sekiz aylık Viyan bebeğin babasi Eşref Özcan da valilik ve polislerden şikayetçi olacağını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi ve yerel belediyeler seçim öncesinde göz yumdukları kaçak yapıları teker teker yıkmaya başladı. Altınşehir Bayramtepe Mahallesi'ndeki önceki günkü yıkımda olaylar çıktı. Mahalle savaş alanına döndü. Okul bahçesine, evlere biber gazı atıldı, vatandaşlar fenalaştı, esnafın camları kırıldı. Polis kendisine direnen, taş ve sopalarla yıkımı durdurmaya çalışan vatandaşlara sert müdahalede bulundu. Uzaktakilere gaz sıktı, yakaladığına ise tekme tokat güç kullandı.


Kafasına taş, bacağına polis mermisi


Yıkım sonrasında Altınşehir'de herkes bir gün önce yaşadığı olayların şokunu üzerinden atmaya çalışıyordu. Kırathanelerde, esnafın dükkanında biriken mahalleli olayların kritiğini yapıyordu. Taksici Fehim Kaplan, kafasındaki ve bacağındaki yaraları göstererek "Göstericilerin yanına gittim bacağıma boya mermisi geldi. Polislerin yanına konuşmaya gittim bu kez de göstericilerin attığı taş kafama geldi, dikiş atıldı" dedi. Hancı Ekmek fırının sahibi ise polisin ancak biber gazı atarak müdahale edebildiğini söyleyrek göstericilerin aslında evleri yıkılan kişiler olmadığının altını çizdi. Birçok esnaf ise gösteri yapılanların mahalle sakinleri olduğunu ve birçoğununu inşaat halinde evi olduğunu söyledi.


Gaz bombası sınıfa girdi


Gaz bombasının atıldığı Tepe İlköğretim Okulu'nu kapısı kapalıydı. Kapıdaki güvenlik görevlisi, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün talimatı olduğunu ve okula öğrenciler dışında kimsenini alınmadığını söyledi. Ancak birçok aile önceki günkü gazdan etkilenen çocuklarını okula göndermemişti. Okulun kapısında bekleyen 6-D sınıfı öğrencilerinden Aysel Büyüksamancı, "Camdan bir anda gaz bombası geldi. Öğretmenin masasına düştü. Hatta hala masanın üzeri simsiyah" derken, 6-A sınıfında Sinan Hergün "Sınıfımız yola yakındı. camdan içeri siyah renkte bir gaz bombası atıldı. Kimin attığını bilmiyoruz. Ancak biz fenalaştık. Hemen hastaneye götürdüler. Serum yaptılar. Bize pazartesine kadar tatil verdiler" diyerek yaşadıkları olayları anlattı.


-Polisle konuşacaktım-


Olaylarda polisin bir eve biber gazı atması sonucunda da sekiz aylık Viyan Özcan hastanelik olmuştu. Viyan bebeğin annesi Canan Özcan yaşadıklarını şöyle özetledi: "Yatak odasında eltimle oturuyordum. Birden cam kırıldı içeriye gaz geldi. Bebeğimi alıp çıkmak istedim. Her tarafı duman oldu. Bebeğim ağladı ve kustu. Ambulans geldi. Hastanede dört saat kaldık. Perdelerim ve eşimin pantolunu yandı.. Tekstil işçisi baba Eşref Özcan, şikayetçi olacağını söyledi.
Polisten tekme yiyen Hüseyin Pekdemir ise Küçükçekmece adliyesine gidip kendisini döven polislerden şikayetçi oldu. 13 yıldır Bayramtepe'de yaşayan Pekdemir, "Tekstille uğraşıyorum. Olay yerinde polisle konuşmak istiyordum sadece. Polise 'Ben göstericilerle sakinleştirdim, müdahle etmeyin' diyecektim. Ama önce su sıktılar sonra da bir çevik kuvvet memuru önce tokat attı. Sonra da beni tekmeledi" dedi. Evi yıkılan Üç kardeşler marketi sahibi, Erol Gül de kaçak inşaat konusunda şunları söyledi: "Seçimlerden önce beş bin kaçak ev yapıldı. İkisi yıldı. 35 yıldır buradayız. Her yıl imar izni verileceğine dair dedikodular çıkıyor. Ama izin alamadık. Seçimden önce mart başında inşaata başladık. 150 bin zararım var. Üç katlı evi yıktılar" dedi.


Emniyet: Biz atmadık, onlar attı


Bu arada Bahçeşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden üst düzey bir yetkili, burada PKK'nın gençlik kadrolarının bulunduğunu öne sürerek, amaçlarının 'toplum huzurunu bozmak' olduğunu iddia etti. Yetkili, önceki günkü olaylarda 21 kişi gözaltına alındığını, 14'ünün serbest bırakıldığını söyledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü de yaptığı açıklamada, yıkım sırasında okul bahçesine gaz bombasının emniyet görevlileri tarafından atılmadığını açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada, "Görevlilerimiz haberlerde bahsi geçen okul bahçesine gaz bombası kesinlikle atmamış, gruba müdahale esnasında kullanılan gaz bombası grup içerisinden bazı kişilerce yerden alınarak bahsi geçen okulun bahçesine atılmıştır" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, göstericilerin çıkardığı olaylar sonucu iki belediye otobüsü, bir ambulans, iki hususi araç, TV kamerası, Türk Telekom’a ait telefon kulübelerinin hasar gördüğü, 19 emniyet personelinin yaralandığı, bunlardan 11’inin tedavilerinin hastanelerde devam ettiği de vurgulandı.