Altta kronik hastalık varsa H1N1 yüzde 69 ölümcül!

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, domuz gribi nedeniyle ölenlerin sayısının 112’ye yükseldiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Pandemik gripten kaybedilen vatandaşlarımızın sayısı maalesef 112 olmuştur. Halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısı 301’dir. Bunların 59’unun takip ve tedavisi yoğun bakımlarda sürdürülmektedir. 31 hasta solunum destek cihazına bağlı olarak takip edilmektedir” denildi.
Hayatını kaybeden 112 kişiden 63’ünde pandemik grip açısından risk olarak nitelendirilen ve altta yatan kronik hastalıklar tespit edildi. İki kişi ise hamileydi. Öte yandan Hacettepe Üniv. Tıp Fakültesi Dekanı İç Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Serhat Ünal, Mikrobiyoloji Anabilimdalı uzmanı Prof. Dr. Ayşe Dürdal Us ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Levent Akın dün domuz gribi bilgilendirme konferansında ayrıntılı bilgi verdi ve uyarılarda bulundu.1

Maske virüsten korumaz
Prof. Akın: Hastalığı azaltmak için yegâne önlem aşılamadır.
Prof. Us: Maske, virüsten korumuyor. Cerrahi maskelerin kalınlığı 10 mikrometre. Profosyonel maskelerse daha kalın ama virüs giriş çıkışını engelleyemez. Ancak insanlarda olması gereken bir sosyal uzaklaştırma sağlıyor. En yüksek ölüm oranı 25-69 yaş arasında. Altta yatan hastalığı olanlar yüzde 69 oranında ölüyor.
Prof. Ünal: Gebelere en az yabancı maddeyi vermek amacıyla eğer bulunabilirse adjuvansız grip aşısı yapılması kararı verildi. Adjuvanlı aşının gebeliğin 20’nci haftasından sonra yapılmaması önerildi. Adjuvansız aşıda ise gebeliğin başından sonuna kadar aşı yapılabilir.(Radikal)