Altunbaş davası yine uzatılıyor

1991 yılında gözaltında öldürülen Hacattepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş'la ilgili davada sanık polislere ulaşmada yine sorunlar yaşanmaya başlandı.

ANKARA - 1991 yılında gözaltında öldürülen Hacattepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş'la ilgili davada sanık polislere ulaşmada yine sorunlar yaşanmaya başlandı. Mahkemeye gelmeyen tutuklama ve yurtdışına çıkış yasağı konulması talebi reddedildi.
Yargıtay'ın bozma kararından sonra, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davanın dünkü duruşmasında, sanıklardan İbrahim Dedeoğlu, Hasan Cavit Orhan ve avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Ziya Ünal, sanıklardan Sadi Çaylı'nın bozma ilamına karşı diyeceklerinin sorulması için Kastamonu'ya tebligat yapıldığını, sanık Süleyman Sinkil'e yazılan talimata da henüz yanıt verilmediğini açıkladı.
Müdahil avukatlarından Oya Aydın ise talimatların yanıtının faksla gönderilmesini ve sanıkların tutuklanmalarına, bu yapılmayacaksa yurtdışına çıkışlarına yasak konulmasına karar verilmesini talep etti.
Tutuklama yok
Mahkeme, Sinkil ve Çaylı için yazılan talimat cevaplarının beklenmesi, haklarındaki tutuklama ve yurtdışına çıkış yasağının ise reddi kararı ile ertelendi.
Davada, sanık dört sanık 'işkence sonucu kasten adam öldürme' suçundan iyi hal ve faili meçhul indirimi uygulanarak 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına mahkûm edilmiş, Yargıtay, bu kararı 'faili meçhul indirimi' yapılmasını eleştirerek, sanıklar aleyhine bozmuştu. Davada zamanaşımının 2006'da dolacağı açıklanmış, ancak bazı Yargıtay yetkilileri, zamanaşımının 2013'te dolacağını hesaplamıştı.