Altunbaş sanığı korunuyormuş

Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş'ı gözaltında işkenceyle öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada, 'ulaşılamayan' sanık İbrahim Dedeoğlu'na koruma verildiği anlaşıldı.

ANKARA - Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altunbaş'ı gözaltında işkenceyle öldürdüğü iddiasıyla yargılandığı davada, 'ulaşılamayan' sanık İbrahim Dedeoğlu'na koruma verildiği anlaşıldı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yapılan tebligatları bir türlü emekli polis Dedeoğlu'na ulaştıramayan Emniyet'in sanığı kendi memurlarıyla koruduğu belirlendi. Dedeoğlu, kendisine koruma verildiğini doğrularken, "Yasadışı terör örgütlerine karşı yüzlerce operasyonda görev yapmış bir kişi olarak sürekli koruma altında tutuluyorum" dedi. Dedeoğlu, korumalarının tebligatların kendisine ulaştırılmasıyla ilgisinin bulunmadığını söyledi.
Avukatı gelecek
14 Aralık 2003'te emekliye ayrıldığını belirten Dedeoğlu, "Emekli olmam sebebiyle tarafıma avukatımın vekilliğimden çekildiğini bildiren tebligat yapılamamış ve takip eden iki duruşmada temsil edilememiş bulunmaktayım. Yeni avukatım aracılığıyla 5 Mart'taki duruşmada temsil edileceğim" diye konuştu.
ABD Savunma Bakanı Colin Powel'ın Altunbaş davasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün gönderdiği mektubu da eleştiren Dedeoğlu, "Bu kişileri Türk devleti ve yargısını dışarıdan talimat alırmış gibi gösterecek davranış ve söylemlerden kaçınmaya davet ediyorum" dedi.