Altunbaş'ta 'oyalama' itirafı

Birtan Altunbaş'ın 1991'de işkenceyle öldürülmesiyle ilgili davada karar, bu kez de sanık polislerden birinin tartışmalı 'itiraf'ı nedeniyle ertelendi.

ANKARA - Birtan Altunbaş'ın 1991'de işkenceyle öldürülmesiyle ilgili davada karar, bu kez de sanık polislerden birinin tartışmalı 'itiraf'ı nedeniyle ertelendi.
1996'da başlayabilen yargılamada aralarında bir başkomiserin de bulunduğu sanık dört polis 4 yıl 5 ay 10'ar gün ağır hapis cezasına mahkûm edilmişti. Yargıtay, bu kararı polislere 'faili meçhul indirimi' yapılmasını eleştirerek, sanıklar aleyhine bozmuştu. Davaya karar beklentisiyle dün devam edildi. Savcı mütalaasında, sanıkların Altunbaş'ı dövmek ve baskı altında tutmak suretiyle ölümüne neden olmak suçundan cezalandırılmalarını istedi. Savcı, önceki kararın aksine sanıkların cezasında 'faili meçhul' ve 'iyi hal' indirimi talep etmedi.
Bu arada sanık avukatları, müvekkillerinden Süleyman Sinkil'in verdiği bir itiraf dilekçesini mahkeme heyetine iletti ve son savunmalarıyla ilgili kendilerine süre vermesini talep etti. Müdahil avukat Oya Aydın ise, sanık polislerin tek amacının davayı uzatmak olduğunu belirterek, dilekçenin dikkate alınmamasını istedi.
Sinkil'in dilekçesinde Altınbaş'ın sorgusuna yalnızca kendisiyle ifadesi geç alındığı için dosyası ayrılan sanık polis Ahmet Baştan'ın katıldığını diğer sanıkların olayla ilgisi olmadığını öne sürdüğü görüldü.
Dilekçede, sanık başkomiser İbrahim Dedeoğlu'nun ölümün olduğu gün emniyet şubede olmadığı konusuna da dönemin DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel tanık olarak gösterildi. Mahkeme heyeti dilekçenin incelenmesi için duruşmayı bir kez daha erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7595427595420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.