Altyapı için süre gerekli

Yeni TCK'da çevre suçlarına ceza getiren maddelerin yürürlük tarihinin iki yıl ertelenmesi eleştirilirken, Çevre ve Orman Bakanı Pepe, uygulamayı savundu: "Erteleme olmasa 3 bin 200 belediye başkanı hapse girer. Çöp ve arıtma için süre lazım."
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Yeni TCK'da çevre suçlarına ceza getiren 181. ve 182. maddelerinin yürürlük tarihinin iki yıl ertelenmesine eleştiriler sürerken, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, uygulamayı savundu.
Pepe, "Erteleme sadece hapis cezasına. Eğer TCK'nın 181. ve 182. maddelerini uygularsak, 1700'ü AKP, 1600'ü muhalefete bağlı 3 bin 200 belediye başkanı ertesi gün hapse girer. Altı ay içinde bütün belediyelerin çöp deposu ya da arıtma tesisi yapmasına zaten imkân yok. Yani bu, şirketler ya da herhangi bir insan için keyfi yapılmış erteleme değil. Belediyelerin arıtma tesisleri ve çöp depolama merkezleri oluşturmaları için maddi desteğe ve zamana ihtiyaçları var. Boyacı küpü değil bu akşamdan koy, sabah çıkar. Belediye başkanlarını düz duvardan yukarı tırmandırmanın anlamı yok" diye konuştu.
AKP'nin Kızılcahamam'daki kampına katılan Pepe, burada gazetecilerin soruları üzerine, "Bütün valiliklere bir yazı yazarak arıtma ve çöp depolama tesisi kurma planlarını bildirmelerini istedik" dedi.
'Müzakerelere bakalım'
Pepe'ye zina tartışmalarından sonra AB ile Türkiye arasında çevre konusunda da bir krizin patlak verip vermeyeceği de soruldu.
Bakan, "Bu, fotoğrafa nereden baktığınıza bağlı. AB, aday ülkelere çevre fonundan 1.5-2 milyar euro destekte bulundu. Aralıktan itibaren müzakerelere başlamayı bekliyoruz. AB, Türkiye'ye çevre fonundan gerekli desteği yapsın. Biz de altyapı çalışmasını iki yılda tamamlayalım. Ancak AB'nin çevre fonunda para kalmadı" diye konuştu.
Pepe, çevreyle ilgili suçlara verilecek cezaların TCK'nın yanı sıra hazırlanmakta olan yeni Çevre Yasası'nda da yer alacağını belirtti. "Çevre Kanunu, çevreyi kasten ya da bilinçsizce kirleten işletmelere, başta para olmak üzere, işletmelerin kapatılmasına kadar varan cezalar öngörüyor. TCK'daki düzenleme mevcut yasalardaki uygulamalara ek bir uygulama" diyen Pepe, TCK'da böyle bir düzenlemenin bulunmadığını belirtirken, getirilen düzenlemenin aslında çok ileri bir adım olduğunu öne sürdü.