Alüminyumla kaplanmadan önce Tarlabaşı

Alüminyumla kaplanmadan önce Tarlabaşı
Alüminyumla kaplanmadan önce Tarlabaşı
Tarlabaşı'nda yaşanan yıkımın insan hayatına etkisi, 'Tarlabaşı: Dönüşümün Kıyısında' sergisinde anlatılıyor.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Beyoğlu’nun çehresini tamamen değiştiren ve Tarlabaşı’nda büyük bir yıkıma neden olan kentsel dönüşümü fotoğrafçılar çalışmalarıyla belgelemeye devam ediyor. Galata Fotoğrafhanesi bünyesinde açılan ‘Tarlabaşı: Dönüşümün Kıyısında’ adlı sergi de Tarlabaşı’nda yaşanan dönüşümü bölgenin tahliyesinden önce başlayan ve tahliye sürecini de kapsayan bir zamanda çekilen fotoğraflarla ortaya koyuyor.
Jivan Güner, Meltem Ulusoy ve Sedef Özge sergi için geçen yıl üç aylık bir zamanı mahallede geçirdi. Alüminyum perdelerle semtin cephesi kapanmadan ve binalar tamamen yıkılmadan başlayan çalışma sırasında Güner, Ulusoy ve Özge tahliye sürecine de tanıklık etti. Tarlabaşı’nın bulvar tarafındaki Minik Bar’ın Tarlabaşı’nda yaşayan sakinleri de çalışmada yer buluyor. Canlı müziğiyle müdavimleri bulunan barın çalışanlarının da izini süren Güner, Ulusoy ve Özge yaşanan dönüşümle taşınmak zorunda kalan insanların daha zor koşullarda hayatlarına devam ettiklerini anlatıyor.
Sergide göçle birlikte Tarlabaşı’na gelen ve İstanbul ’da yeni bir hayat kurmaya çalışan Kürt ailelerin hayatlarından kesitler de yer alıyor.
‘Tarlabaşı: Dönüşümün Kıyısında’ sergisi 27 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında Galata Fotoğrafhanesi’ndeki Fotoğraf Vakfı Galerisi’nde görülebilecek.