Alzheimere karşı müze turu!

Zihinsel olarak aktif olmak, alzheimer olma riskini engelliyor. ABD Rush Hafıza ve Yaşlanma projesinin bir parçası olan ve ortalama 80 yaşındaki 700 kişiyle yapılan çalışma sonucunda...

NEW YORK - Zihinsel olarak aktif olmak, alzheimer olma riskini engelliyor. ABD Rush Hafıza ve Yaşlanma projesinin bir parçası olan ve ortalama 80 yaşındaki 700 kişiyle yapılan çalışma sonucunda, müze gezme, kitap ve gazete okuma, konsere gitme gibi zihinsel aktiviteleri uygulayan kişilerin alzheimer olma riskinin yüzde 50 oranında azaldığı ortaya çıktı.
Neurology dergisinde yayımlanan araştırmada, beş yıl süreyle incelenen 700 deneğin 90'ı alzheimer oldu. Araştırmacılar, zihinsel aktivitelerle uğraşmayanların alzheimer olma riskinin, uğraşanlardan 2.5 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı. Zihinsel aktivite ile hastalık arasındaki bağlantı, deneklerin eski zihinsel aktiviteleri, sosyoekonomik statüleri, sosyal ve fiziksel aktiviteleri incelendikten sonra da değişmedi.
Britanya'da yapılan başka bir araştırmaya göre ise obez insanların alzheimer olma riski, obez olmayanlara göre iki kat daha fazla. Britanya'daki Alzheimer Topluluğu yetkilileri, ülkede 700 bin kişinin demans hastası olduğunu ve önümüzdeki 50 yıl içinde bu rakamın 1.5 milyona çıkacağını söyledi. Topluluk başkanı Clive Ballard, insanlar kilo almaya devam ederlerse, bu rakamın 2.5 milyon olacağını açıkladı. Ballard, "Obezite çok önemli bir risk faktörü. 60 yaşında kilolu olanların, 75 yaşında demans olma riski iki kat daha fazla. Eğer, bu risk faktörünü kontrol etmezsek ülkede 2.5 milyon alzheimer hastası olacak" diye konuştu. (Reuters, The Independent)