'Amaç ABD'yle kapıştırmak'

Hakkâri'deki saldırı, sınır ötesi operasyonuna ilişkin tartışmaları da kızıştırdı.

ANKARA - Hakkâri'deki saldırı, sınır ötesi operasyonuna ilişkin tartışmaları da kızıştırdı.
Edip Başer (Türkiye'nin eski Terörle Mücadele Özel Temsilcisi): Bunun hesabını önce Irak yönetimi ve Barzani vermelidir. Barzani yönetimini şiddetli bir biçimde cezalandıracak tedbirlerin alınması gerekir. Saldırıların birkaç nedeni olabilir. Türkiye'yi Kuzey Irak'a çekerek ABD ile siyasi anlamda karşı karşıya getirmek ya da Türkiye'de Türk-Kürt ikiliği yaratmak. Bu tuzağa düşmemek gerekir.
Armağan Kuloğlu (Emekli Tümgeneral): Türkiye'nin bölünmek istendiği ortada. Türkiye ABD'ye fazla güveniyor ama Barzani'nin de güvendiği ABD. Barzani ile PKK'nın siyasi hedefi örtüşüyor. Sınır ötesi operasyon için tereddüt edilmemelidir.
Dr. Nihat Ali Özcan (TEPAV Araştırmacı): Asıl belirleyici olan ABD ile Barzani ve Talabani'dir. Barzani, ABD desteğini arkasında görmese Türkiye'yi aşağılayıcı açıklama da yapamazdı. Görüldüğü üzere temel belirleyici aktör, ABD'dir. Eylemin, planlı olduğu ve güvenli bölgeler kullanılarak yapıldığı görülüyor.
İlter Türkmen (Emekli büyükelçi): Amerika, Kürtlerle de Türklerle de arasını bozmak istemiyor. Bu yüzden çok fazla şey yapmaz. Kuzey Irak'a bir müdahale olursa, çok fazla karşı da çıkmayacaktır. Uyaracağı kadar uyarmıştır. Terörün kaynağını sürekli Kuzey Irak'ta aramak da yanlış. Teröristlerle mücadele yollarımızı gözden geçirmeliyiz.