Aman dikkat!

Geçen hafta başlayan ve yüksek nemle
birlikte büyük rahatsızlık yaratan sıcak havalar bu hafta boyunca da etkisini sürdürecek. Meteoroloji yetkilileri, sıcaklıkların mevsim normallerinin birkaç derece üstünde seyredeceğini belirterek, yurttaşları dikkatli davranmaları için uyardı.

İSTANBUL - Yüksek nemle birlikte geçen hafta boyunca tüm yurdu etkileyen sıcak hava, bu hafta da bezdirecek. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkacağını ve tüm hafta boyunca etkisini sürdüreceğini belirten Devlet Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, sıcağa karşı halkı uyardı.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürvekili Recep Yılmaz, Türkiye'nin üç ana hava akımı etkisinde bulunduğunu belirterek, "Güney bölgelerimizde bazı yörelerde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyredecek. Bu da insanların hissettiği sıcaklığı artıracak" dedi. Yılmaz nem oranının düşük olduğu yörelerde ise orman yangınları tehlikesinin arttığına dikkat çekti. Yılmaz, doğu bölgelerinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinde seyredeceğini, ancak sağnak yağış beklendiğini belirterek, şiddetli yağışların sel tehlikesi yaratabileceği uyarısı yaptı.
Ankara, İzmir 35 derece
Bugünden itibaren Ankara'da hava sıcaklığının
35 dereceyi bulacağını açıklayan yetkililer, Antalya'da 35-38, İzmir'de 35 derecenin üzerine çıkılabileceğini vurguladı. Sıcaklığın tüm yurtta etkisinin hissedileceğine dikkat çeken Meteoroloji yetkilileri, bugün Marmara, Ege, Akdeniz Bölgesi, İç Anadolu'nun batısının açık ve güneşli olacağını söyledi. Orta Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun güney kesimleri ise az bulutlu olacak. Bugün ayrıca, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun iç ve doğusunda ise gök gürültülü sağanak yağış olması bekleniyor.
Yarın Trakya, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde havanın açık ve güneşli, Karadeniz Bölgesi'nin orta ve doğusu, Doğu Anadolu Bölgesi'nin güneyinin az bulutlu, diğer yerlerin ise gök gürültülü sağanak yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Perşembe günü ise Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi'nin kuzey kesimleri dışında tüm bölgelerin açık ve güneşli olacağı belirtiliyor.