Amasya'daki direnişe mahkemeden iyi haber

Amasya'daki direnişe mahkemeden iyi haber
Amasya'daki direnişe mahkemeden iyi haber

Amasya’da akaryakıt istasyonu yapılmak istenen park alanında vatandaşların başlattığı eylem devam ederken, 20 yaşındaki Tuba Kalelioğlu tarafından Samsun 2’nci İdare Mahkemesi’ne açılan iptal davasında mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları'nın TPAO'ya sattığı üzerinde yaklaşık 130 ağaç bulunan Amasya’nın Hızırpaşa Mahallesi’ndeki 4.5 dönümlük arazinin, özel bir şirkete akaryakıt istasyonu kurmak üzere 49 yıllığına kiralanmasına tepki gösteren yaklaşık 200 çevreci, park içerisine kurdukları çadırlarda gece gündüz nöbet tutarak ağaçları korumak için direnişe geçti.

Belediye de dava açtı

Ağaç direnişçilerine iyi haber mahkemeden geldi. Tuba Kalelioğlu tarafından Samsun 2’nci İdare Mahkemesi’ne açılan iptal davasında mahkeme, park alanı için Amasya Belediyesi’nin 07 Kasım 2006 tarihli revizyon imar planının, 09 Ağustos 2008 tarihli arsa ve arazi düzenlemesi işleminin ve 23 Mayıs 2014 tarih 2014/101 sayılı yapı ruhsatı işleminin iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Amasya Baro Başkanı Ahmet Melik Derindere, mahkemenin idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirterek, “Şu an için amacımıza ulaştık. Mahkeme savunmanın alınmasının ardından tekrar değerlendirme yapacak. Tarafları dinleyecek, delilleri değerlendirecek daha sonra nihai kararını verecek. Mahkemeye de biz teşekkür ediyoruz. Çok hızlı bir karar verdiler. Beklediğimiz bir karar oldu” dedi. Öte yandan Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir de, akaryakıt istasyonu için verilen ruhsatın iptali için idare mahkemesine dava açtıklarını dile getirdi.