Amazon kraliçesi lağımda boğuldu!

Amazon Kraliçesi Panthesileya'nın av partisini tasvir eden mozaik, Şanlıurfa'da gün ışığına çıktıktan sadece iki ay sonra yağmur ve lağım sularının altında kaldı!

ŞANLIURFA - Amazon Kraliçesi Panthesileya'nın av partisini tasvir eden mozaik, Şanlıurfa'da gün ışığına çıktıktan sadece iki ay sonra yağmur ve lağım sularının altında kaldı! Önceki akşam yarım saatlik sağanak ve patlayan kanalizasyonun suları, Haleplibahçe'deki kazı alanını havuza çevirdi. Üzeri 'kapalı' olan mozaiklerin zarar görmediği belirtildi. 4'üncü yüzyıldan kalma mozaiklerin çevresine yeni bir baskına karşı molozlarla set çekildi.
Amazon Kraliçesi, Edessa güzeli, ördek, keklik ve aslan figürlerinin yer aldığı mozaikler, mayıs ayında Haleplibahçe Temalı Park Projesi'nin hafriyat çalışması sırasında tesadüfen bulundu. Kraliçeyi aslanın kalbine mızrak saplarken gösteren eserin bir savaşçı amazon kraliçesini tasvir eden ilk mozaik olduğu belirtilince Temalı Park Projesi durdu, kazı başladı. Mozaik Fırat Nehri'nden toplanan bir ve dörder milimetrekarelik taşlarla yapılmaları nedeniyle de dünyanın en değerli mozaiklerinden biri olarak gösteriliyor.