Ambarlı'da 'afet' göçü

Heyelan riski nedeniyle afet bölgesi ilan edilen Avcılar Ambarlı'daki 499 ev ve işyeri, aylık 450 YTL kira yardımı karşılığında başka bir bölgeye taşınacak.

İSTANBUL - Heyelan riski nedeniyle afet bölgesi ilan edilen Avcılar Ambarlı'daki 499 ev ve işyeri, aylık 450 YTL kira yardımı karşılığında başka bir bölgeye taşınacak.
İstanbul Valisi Muammer Güler, dün Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Avcılar'ın CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek Ambarlı'daki 57 blok, 499 ev ve işyerinin tahliyesine ilişkin bilgi verdi. Durumu riskli olan yedi binayı acilen boşaltmaya çalıştıklarını belirten Vali Güler, Afet Kanunu'nun getirdiği imkânlarla bölgedeki insanların ihtiyaçlarının büyük ölçüde karşılanacağını belirtti. İlk aşamada 450 YTL kira yardımı yapılacağını söyleyen Güler, tahliye çalışmalarının ardından yeni bina yapılacaksa bunların en geç bir yıl içinde tamamlanabileceğini anlattı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları kaydetti: "Bölge, 1983'te önce kısmi yapılaşmaya açılmış. Daha sonra imar düzenlemesiyle çok katlı kaçak yapıların yolu açılmış. Vatandaşlarımızı bir an önce bölgeden uzaklaştırmak gerekiyor. Yerkabuğunun o bölgesi 100 yıldır hep büyük kaymalara, heyelanlara neden olmuştur."
Vatandaşlar tepkili
Kamulaştırılacak binaların sakinleri ise karara tepki göstererek evlerini boşaltamayacaklarını söyledi. Damla Apartmanı'nda oturan ve geçen cuma evini bir hafta içinde boşaltması istenen Zeynep Aksu, tepkisini şöyle dile getirdi:
"10 yıldır burada oturuyorum. Bir hafta içinde gidecek yerim yok. Bu bölgede heyelan olmadığını söyleyemem, ancak bunda büyük ihmal var."
Aynı apartmanda 20 yıldır oturan Süheyla Urfli de mağdur edildiklerini ve evlerini boşaltmayı şu an için düşünmediklerini söyledi.
Vatandaşları ikna etmeye çalışan Avcılar Belediye Başkanı Değirmenci da "Buradaki sorun, 1999 Marmara depreminden sonra heyelanın aktif hale gelmesinden kaynaklanıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7598617598610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.