Ambulans helikopter düştü yolsuzluk iddiaları başladı

Ambulans helikopter düştü yolsuzluk iddiaları başladı
Ambulans helikopter düştü yolsuzluk iddiaları başladı

Bolu?da düşen ambulans helikopterin pilotu emekli Albay Pilot Süleyman Kıyak için Kocatepe Camii?nde askeri tören yapıldı.

Ambulans helikopterlerle ilgili 'satın alınacak paraya kiralandı' iddialarına Bakanlık yanıt verdi: O ücrete bütün hizmet dahil
Haber: SONGÜL SELVİ / Arşivi

ANKARA - Polonya’dan Sağlık Bakanlığı için kiralanan ambulans helikopterinin Bolu üzerinde düşmesinin ardından tekrar gündeme gelen ‘ambulans helikopter’ ihalesinin Kamu İhale Kurulu’ndan (KİK) uzmanların ‘mevzuata aykırıdır’ saptamasına karşın onay aldığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı ise bir açıklama yaparak ihalenin mevzuata uygun olduğunu belirterek ‘helikopterin kirası satın almaktan pahalı’ iddialarını yalanladı.
KİK bir başvuru üzerine Sağlık Bakanlığı’nca 2 Nisan 2008’de yapılan ambulans helikopter ihalesini incelemeye aldı. İnceleme sonunda uzmanlar ‘Saptanan mevzuata aykırılıkların Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi gerektiği’ni belirtti. Buna karşın KİK‘te oylama yapıldı ve ‘iddiaların yerinde olmadığı’ kararı alındı.
Karar oy çokluğuyla alındı. Bazı üyeler şu gerekçeleri öne sürerek karara karşı çıktı: “İhale konusu işin ülkemizde ilk defa yapılacak olması nedeniyle, bu konuda yeterlik sağlayabilecek çok sayıda istekli olmadığı, bu nedenle idarece bu öngörüden hareketle 17 adet helikopter ambulans ve dört adet uçak ambulans kiralanması işinin, ‘her birinin kendi içinde ayrı ayrı kısmi teklife açılması mümkün iken, açılmaması nedeniyle yeterli rekabetin oluşmadığı’ görülmüştür.” 

Meclis gündeminde
DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın cevaplaması için soru önergesi verdi. Kaplan şu soruları yöneltti: “Bakanlık satın alma yerine neden kiralama yoluna gitti? Dört uçak ambulansın alımından neden vazgeçildi? Bolu’da düşen helikopter ambulans, kiralananlardan mı? Kızılay’ın kiralık uçak ve helikopter hizmeti verdiği bilinmesine rağmen neden Kızılay’dan kiralama düşünülmedi? Kira bedelinin helikopter fiyatlarından yüksek olduğu, enerji yolsuzluğu sanıklarına ihale verildiği ve 155 milyon 250 bin avro ödeme yapıldığı doğru mu?” 

Bakanlık’tan yalanlama
Sağlık Bakanlığı’ysa bir açıklama yaparak iddiaları yalanladı. Açıklamada şöyle denildi: “112 Hava Ambulans Hizmeti ihalesinin bütün süreçleri mevzuata uygun olarak yürütülmüş ve tamamlanmıştır. Hizmet alımı için ödenen fiyata, helikopterle beraber, her helikopter için gerekli sayıda pilot, teknisyen, hekim ve diğer sağlık personelinin bütün ödemeleri, tıbbi donanım ve tüm vakalarda kullanılacak ilaç ve tıbbi sarf malzemeleri, bakım onarım, akaryakıt, hangar maliyetleri, sivil havacılık ve uluslararası kuruluşlara ait ödemeler, mürettebat ve taşınan hasta/yaralılar ve üçüncü şahıslar için doğabilecek sigorta giderleri dahildir. Hizmet bedelinin sadece helikopter fiyatıyla kıyaslanması doğru değildir.”