'Ambulans temini defin hizmeti değil'

İçişleri Bakanlığı, hakkındaki soruşturma iznini Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'e tebliğ ederken, 'PKK'lıların cenazelerinin belediye ambulansıyla taşınamayacağını' hatırlattı.

DİYARBAKIR - İçişleri Bakanlığı, hakkındaki soruşturma iznini Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'e tebliğ ederken, 'PKK'lıların cenazelerinin belediye ambulansıyla taşınamayacağını' hatırlattı.
Bakanlık, Mardin'de 25 Mart'ta çatışmada öldürülen PKK'lı Abdullah Deniz'in cenazesini Gaziantep'e götürmesi için ambulans ve Abdullah Öcalan'ın doğum günü için düzenlenen etkinliğe beş otobüs tahsisi ile ilgili soruşturma iznini, 3 Ekim'de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DEHAP'lı Osman Baydemir ile sekiz belediye yöneticisine tebliğ etti. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu imzalı yazıda, soruşturma izninin verilmesine neden olan ön inceleme raporuna da yer verildi.
Raporda, belediyeye ait ambulansın, örgütün propagandasına alet edildiği belirtilerek, şöyle denildi:
"Defin hizmeti belediyelerin görevleri arasında sayılmışsa da, mezarlıkların işletilmesi ve yönetilmesi kastedilmiş olup, yasal düzenleme 'belediyeye ait ambulans ile cenazelerin komşu illere nakledilmesine' cevap verir nitelikte değildir. 'Hiçbir ambulans cenaze nakli amacıyla kullanılamaz' hükmü ihlal edilmiştir."


    http://www.radikal.com.tr/7594437594430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.