Ambulanslar, PTT ve banka şubeleri de gösterilerin hedefinde

Ambulanslar, PTT ve banka şubeleri de gösterilerin hedefinde
Ambulanslar, PTT ve banka şubeleri de gösterilerin hedefinde

Güneydoğu?da Öcalan?ın İmralı Cezaevi?ndekik koşullarını protesto amacıyla başlayan gösteriler önceki gün Diyarbakır?da bir can alırken, sokaklarda yine taşlar ve çocuklar vardı. FOTOĞRAF: İBRAHİM YAKUT / AA FOTOĞRAF: AFP

İSTANBUL - Güneydoğu’da bir kişinin ölümüne yol açan olaylar durulmadı.  

HAKKÂRİ: Sabah saatlerinde sadece bir eczane ve fırının açık olduğu Şemdinli ilçesinde öğle saatlerine yine olaylar çıktı. Cumhuriyet Caddesi’nin giriş ve çıkışlarına barikat kurararak araç lastiklerini ateşe veren 20-30 kişilik gruplara, polis müdahale etti. PKK yandaşları polise taş atarak karşılık verdi. Müdahale sonucu ilçe merkezi adeta savaş alanına döndü. Polis göstericileri gözyaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalıştı.
Önceki gün taşlarla camları kırılan AKP ilçe binası dün de PKK yandaşlarının hedefi oldu. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan iki katlı parti binasına giren gösterciler, içerdeki masa, sandalye, evrak, bilgisayar gibi malzemeleri cadde ortasına toplayıp ateşe verdi. Daha sonra göstericiler PKK lehine sloganlar attı.
Bu arada Şemdinli ilçesine 15 kilometre mesafedeki Bağlar köyünde bulunan bir balık üretme çiftliğinin yanında bulunan ahıra da önceki gece  bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda balıklar telef oldu.

ŞANLIURFA: Gösterilerde ambulanslar, PTT ve banka şubeleri hedef alındı. İlk olay, önceki gece Suruç’a bağlı Onbirnisan beldesinde meydana geldi. Beldede bulunan 112 Acil Sağlık İstasyonu bahçesinde park edilen ambulans üzerine benzin dökülerek ateşe verildi. İkinci saldırı saat 01.30 sıralarında Eyyübiye Mahallesi’nde bulunan PTT Şubesi’ne yapıldı. Güvenlik kamerası kayıtlarına göre yüzleri poşuyla gizlenmiş üç kişi ellerindeki molotofkokteyllerini şubeye attı. Ancak, molotofkokteyllerinin bulunduğu şişenin patlamaması üzerine üç kişi, bu kez camları taşladı.
PKK yandaşları, saat 03.00 sıralarında Yıldız Meydanı’nda bulunan bir bankanın Çarşı Şubesi’ne camları kırıp molotofkokteyli attı. Şube içerisine atılan molotofkokteyli patlamadığı için yangın çıkmazken, ihbar üzerine polisler inceleme yaptı. 
Şanlıurfa ’daki son olarak saat 04.00 sıralarında Divanyolu Caddesi’nde meydana geldi ve bir kamyonet, üzerine benzin dökülerek ateşe verildi. 

TUNCELİ: DTP’nin düzenlediği yürüyüşte, yaklaşık 200 kişi, banka şubeleri, polis aracı ve bazı işyerlerine molotofkokteylleri attı. DTP önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Kışla Caddesi üzerinden AK Parti il binasına yürüdü. Yürüyüş sırasında PKK’nın flamaları taşınırken, Öcalan ve PKK lehine sloganlar atıldı. Yürüyüşe katılanlar içinde bulunan yüzleri kapalı bir grup genç, bazı banka şubeleri ile önlem alan polis araçlarına molotofkokteylleri attı.  Cumhuriyet Caddesi üzerinde kadın garsonların çalıştığı bir lokontaya atılan molotofkokteyli ise DTP ilçe başkanlığı balkonuna düştü. Polis, kentte sıkı güvenlik önlemleri aldı. (dha)