Ambulanslar rallide!

Türkiye'nin ilk ambulans rallisi, dün İzmir'de başladı. Ralliye İzmir, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Manisa'dan 112 Acil Servisleri ile Rusya ve İsrail'den gelen ekipler katılıyor.

İZMİR - Türkiye'nin ilk ambulans rallisi, dün İzmir'de başladı. Ralliye İzmir, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Manisa'dan 112 Acil Servisleri ile Rusya ve İsrail'den gelen ekipler katılıyor.
Dün şehir turu atan ekipler, bugün ambulans sürüş teknikleri, hasta taşıma teknikleri, yarın adres bulma ve hasta nakli etabı, cumartesi ileri yaşam desteği uygulama etaplarını gerçekleştirecek. Pazar günü yapılacak olan yarışma dışı 'afet triaji' etabında ise tüm ekipler, makyajla yaralı süsü verilmiş insanların yerleştirildiği 'temsili afet bölgesi'ne hep birlikte müdahale edecek. Rallinin ödül töreni pazar günü İnciraltı Gençlik Merkezi'nde yapılacak.
En fazla 10 dakika
İzmir İl Sağlık Müdürü Levent Kıdak, dün Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Uğurlu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ralliyle ilgili şu bilgileri verdi: "Acil sağlık hizmeti Türkiye'de özellikle son 10 yılda büyük gelişme gösterdi. İzmir'de 112 Acil Sağlık Hizmetleri 1994'te kuruldu, 2002'de 27 acil servis istasyonuyla yılda 24 bin, 2004 sonu itibarıyla 40 istasyonla 45 bin vakaya müdahalede bulundu. Vakaların yüzde 90'ına 10 dakikadan daha kısa sürede müdahale ediyoruz. Yarışmayla birlikte, ambulans hizmetlerini insanlara doğru tanıtıp, ekiplerin eğitim ve motivasyonunu yükseltmeyi hedefliyoruz. Yarışmalar önümüzdeki yıllarda da tekrarlanacak."
50 bin kişiye bir servis
Uğurlu da, "Yurt genelinde 915 civarında olan Acil Sağlık İstasyonu sayısını, 50 bin nüfusa bir olmak üzere 1250'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Şu an hastaya yetişme süresi bakımından ABD ve Avrupa'dan geri değiliz. Bu yarışma sayesinde ekiplerin entegrasyonu artırılarak, hizmetlerin daha iyi yapılması sağlanacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7472057472050

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.