Ambulansta mahsur kalan hasta öldü

Ambulansta mahsur kalan hasta öldü
Ambulansta mahsur kalan hasta öldü

15 dakika ambulanstan çıkarılamayan Mehmet Demirci, 55 yaşındaydı. FOTOĞRAF: Muhammet Kaçar / AA

RİZE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi, Rize’nin Güneysu ilçesinde ambulans içinde mahsur kalan hasta, kurtarılamadı. Güneysu’ya bağlı Yeniköy’de yaşayan 55 yaşındaki Mehmet Demirci, dün öğlen evinde rahatsızlandı.
O sırada köyde başka bir hastaya müdahale eden 112 Acil Servis ekibi, Demirci’yi ambulansla Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’ne ulaştırdı. Ancak ambulansın arka kapısı açılmadı. Yan kapıdan da sedyeyle çıkarılamayan Demirci ’ye doktorlar ambulansta müdahale etti. Aracın arka kapısı, levyelerle yaklaşık 15 dakika sonra açılabildi. Acil servise alınan Mehmet Demirci ise kısa süre sonra hayatını kaybetti.
Recep Demirci “Doktorlara  ‘Babam ambulansta mı, hastanede mi öldü? ’ diye sordum. ‘Ambulansta’ dediler. Sağlık görevlileri, ambulansta da hastanede de ellerinden geleni yaptı ama kapının açılmaması kabul edilir gibi değil” dedi.
İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe ise “Arka kapının elektronik sistemi arızalandı. Kapı açılmadı. Ancak ambulans tam donanıma sahiptir. Acil serviste yapılabilecek tüm müdahaleler araç içerisinde yapılmıştır” diye konuştu. (dha)