Amelelikten proje üretmeye, kentsel dönüşümle geçilecek

Amelelikten proje üretmeye, kentsel dönüşümle geçilecek
Amelelikten proje üretmeye, kentsel dönüşümle geçilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm sürecinde eli keser, mala tutan, teknoloji okuyan, kaliteli mal üreten ara teknik eleman ihtiyacının arttığını belirtti.

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bayraktar, söz konusu ihtiyacın 4 4 4 eğitim sitemiyle çözüleceğini ifade etti.
Bayraktar, yyakında TBMM gündemine gelecek Yapı Denetim Kanunu'nda yapılacak değişiklikle yapı denetim firmalarının teknik müşavirliğe dönüştürülmesiyle Türkiye 'nin dünyada oyun kurucu olacağını vurguladı.
Türkiye'nin şartnameler, sözleşmeler, projeler ve tasarımlar yaptığına ancak hak ettiği yerde olmadığına işaret eden Bayraktar, “Dünyanın 100-120 devletinde mühendislik ve teknik müşavirlik ofisi var. 30 bin personel çalıştıran teknik müşavirlik bürosu var. Bunlar pastayı yiyor. Biz, işin biraz ameleliğini yapıyoruz” ifadesini kullandı.
Bayraktar, teknik müşavirlik ve kentsel dönüşüm projesiyle Türkiye'nin amelelikten kurtulup proje üreteceğini ve dünyada oyun kurucu olacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde eğitimde zaman zaman yapılan olumsuz uygulamalarla ara teknik eleman yetiştirilmesinde geriye düşüldü. Dışarıda yüz binlerce vatandaşımız işsiz dolaşırken tezgahında, atölyesinde işverenimiz, ustamız iş bilen personeli adeta mumla arıyor. 4 4 4 eğitim sistemi, işte yetişmiş eleman hasreti çeken sanayi bölgelerinin derdine derman olacak. İş alıyoruz ama o doğrultuda bize para gelmiyor. Çünkü oyun kurucu değiliz. Oyun kurucu AB ülkeleri, ABD ve Japonya mühendislik ve müşavirlik firmalarıdır. Onlar projeleri yaparak şartnameleri hazırlıyor. İhaleleri biz kazanıyoruz ama istediğimiz hak edişi elde edemiyoruz. Biz adeta amelelik yapıyoruz. Dönüşüm seferberliğimiz amelelikten kurtulmak için büyük bir fırsattır. Dönüşüm seferberliğimiz sayesinde inşaat sektörümüz derinlik ve yeni boyutlar kazanacak. Teknik müşavirlik sektörümüz de gelişecek, bu sayede gelecekte dünyada oyun kurucu olacağız. Bu da Türkiye'nin ayağa kalkmasına vesile olacak.”

(AA)