Ameliyat için gün sayarken Uludağ'da Ümit'i aradı

Ameliyat için gün sayarken Uludağ'da Ümit'i aradı
Ameliyat için gün sayarken Uludağ'da Ümit'i aradı

Doğan pazartesi günü ameliyata girecek.

BURSA - Uludağ’da kaybolduktan 11 saat sonra bulunan, ancak kurtarılamayan Ümit Özgen’i arayan ekipte, ameliyatı için gün sayan bir AKUT’çu da vardı.
AKUT Bursa Operasyon Birimi Sorumlusu Aziz Doğan, kanser tedavisi görmesine karşın, başta Uludağ’da kaybolanlar olmak üzere ekibiyle kurtarma operasyonlarına katılıyor.
Pazartesi günü ameliyat masasına yatmaya hazırlanan 54 yaşındaki Doğan, “Benim ilacım insanları kurtarmak” dedi.
Üç çocuk babası Doğan, Bursa 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yazı işleri müdürü olarak
çalışırken arkadaşlarıyla bir arama kurtarma ekibi kurmuştu. 17 Ağustos dahil birçok afette, onlarca can kurtardılar. Uludağ başta pek çok bölgede kaybolanları bulup kanalizasyon ve dere sularından ceset çıkartan ekip, kısa sürede kurtarma operasyonlarının aranan ismi haline geldi.  
Aziz Doğan, 2006 yılında AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’nin isteği üzerine AKUT’un Bursa Operasyon birimini kurdu. Artık mahkemedeki işi ona engel oluyordu. Emekliye ayrıldı. Doğan, geçen yıl haziran ayında bağırsak ve karaciğer kanseri olduğunu öğrenince şoke oldu. Ameliyat ve tedavi süreci sonrası yakın akrabalarının bile tanımakta zorlanacağı kadar değişti. Hasta yatağında arkadaşlarıyla görüştü, gittikleri kurtarma çalışmalarında onları yönlendirdi. Birçok sivil toplum kuruluşu tarafından şükran plaketiyle ödüllendirilen Doğan, 19 Ocak pazartesi günü yine Uludağ’daydı. Ekip eksi dört derece soğukta ve siste, snowboard yaparken kaybolan genci kurtarmak için çabaladı. Bu kez olmadı. 

Saatler süren kurtarma
çalışması sonrası dha’ya konuşan Doğan, pazartesi günü Ankara’da olacağı ameliyatın iyi geçeceğine inanıyor: “Benim ilacım can kurtarmak. Hasta yatağımda sürekli bunları düşündüm. Şimdi ayaktayım ve Uludağ’dayım. Ameliyattan sonra yine kaybolan insanların yanında olacağım.” (dha)