Ameliyat parası toplanamadan Berfe umuda yolculuğa başladı

Ameliyat parası toplanamadan Berfe umuda yolculuğa başladı
Ameliyat parası toplanamadan Berfe umuda yolculuğa başladı

Beyin sapı tümörü teşhis edilen iköğretim okulu öğrencisi 12 yaşındaki Berfe Ekin?in en büyük destekçisi arkadaşları. Arkadaşları Berfe?nin ameliyatı için açtıkları kampanyada 4 bin lira topladı. FOTOĞRAFLAR: EROL AKKIR / DHA

Doktorların '4 Aralık'a kadar ameliyat olması gerek' dediği Berfe için arkadaşları 32 bin liranın ancak 4 bin lirasını denkleştirebildi. Gözetim altına girmesi gereken Berfe İstanbul'a nakledildi
Haber: EROL AKKIR / Arşivi

ANTALYA - Çekilen beyin MR’ı sonucu başında milyonda bir görülen ‘beyin sapı tümörü’ oluşan ve bir an önce ameliyat olması gereken 12 yaşındaki Berfe Ekin, ameliyat parasını toplayamadı ancak doktorların çağrısı üzerine bir ambulansla İstanbul’a gitti. Berfin’in tedavisi için gereken 32 bin lirayı toplamak için kampanya açan okul arkadaşları ancak 4 bin lira toplayabildi. Berfin’in babası M. Beşir Ekin, “Birkaç gün içerisinde ameliyat olmazsa kızımı kaybetmekten korkuyoruz” dedi.

Baş ağrısıyla başladı
Antalya Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu 6’ncı sınıf öğrencisi Berfe Ekin,  dayanılmaz baş ağrıları çekmeye başladı. İlk muayeneyi yapan doktorlar, Berfe’nin üşütmüş olabileceğini söyledi. Atatürk Devlet Hastanesi’nde beyin MR’ı çekilen Berfe’nin başında, beyin sapı tümörü oluştuğu belirlendi. Beyin ve beyincik arasında oluşan tümöre biyopsi yapılabilmesi için Berfe’yi Ankara Gazi Üniversitesi’ne götüren babası M.Beşir Ekin, beyin damarında çatlak teşhisi konulduğu için biyopsi gerçekleştirilemeden Antalya’ya döndü. Araştırmalarını sürdüren M.Beşir Ekin, çocuğunun ameliyatının İstanbul’daki Acıbadem Hastanesi’nde yapılabileceğini öğrenince buraya gidip görüştü. Küçük kızı muayene eden Prof. Dr. Mehmet Özek, Berfin’in beyin sapında oluşan tümörün çok büyüdüğünü ve son safhaya gelindiğini belirterek, en geç 4 Aralık gününe kadar ameliyat olması gerektiğini söyledi.
Antalya’da bir kasapta işçi olarak çalışan M. Beşir Ekin’e, ameliyat masrafının da 32 bin lira olduğu söylendi. Berfe’nin Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’ndaki arkadaşları ve öğretmenleri ise tedavi giderlerinin karşılanabilmesi için gerekli olan parayı bir araya getirmek için kampanya başlattı. Kampanya sonunda ancak 4 bin lira toplanabildi.
Prof. Dr. Mehmet Özek’in, gözetim altında tutulması için küçük Berfe’nin hastaneye getirilmesi çağrısı üzerine ailesi, dün sabah küçük kızı İstanbul’a götürdü.
Durumu her geçen gün kötüleşen Berfe, gözetim altında tutulduğu Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’nden sabah saatlerinde alınarak, 112’ye ait tam donanımlı ambulans ile umuda yolculuğa çıktı. Ameliyat için gerekli olan 32 bin lirayı denkleştiremeyen ancak doktorların daveti üzerine kızını İstanbul’a götürdüğünü belirten M. Beşir Ekin, “Kızım gözümün önünde eriyor. Çaresizlik beni ve ailemi kahrediyor. Kızımın durumu git gide kötüleşti, birkaç gün içerisinde ameliyat olmazsa kaybetmekten korkuyoruz” dedi. Sekiz çocuklu ailenin yedinci çocuğu olan Berfe’nin öğretmeni Recep Kücü de üzgündü: “Berfe’nin yaşaması için tüm okul seferber oldu. Bu kadar parayı kendi imkanlarımızla birkaç gün içinde bulmamıza imkân yok.” 

Artık yürüyemiyor
Berfe’nin ablası Bahar Ekin ise kardeşinin beynindeki tümörün sürekli büyüdüğünü, ameliyat olmaması durumunda Berfe’nin yaşam savaşını kaybedeceğini belirti: “Bir ay öncesine kadar yürümesi ve konuşması iyiydi ama şimdi elleri ve ayaklarını sürekli hareket ettiriyor. Kalp atışları hızlandı. Sol eli tutmaz oldu. Durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Artık yürüyemiyor. Hafızasını kaybetmeye başladı.” 
Berfe Ekin ise iyileşerek arkadaşlarının arasına dönmek istediğini söyledi.