Amerika'daki Türk'ün cinayet nedeni namus

Rochester'daki Scottsville kasabasında geçen hafta eşi Hatice Peltek'i öldürüp, ikisi ağır olmak üzere dört çocuğunu yaralayan, kendisini de bıçaklayan İsmail Peltek, cinayeti namus yüzünden işlediğini söyledi.
Haber: CAN KAMİLOĞLU / Arşivi

NEW YORK - Rochester'daki Scottsville kasabasında geçen hafta eşi Hatice Peltek'i öldürüp, ikisi ağır olmak üzere dört çocuğunu yaralayan, kendisini de bıçaklayan İsmail Peltek, cinayeti namus yüzünden işlediğini söyledi. Hakkında ikinci dereceden cinayet ve cinayete teşebbüs suçlarından dava açılan Peltek, ifadesinde "Erkek kardeşim, karıma ve 22 yaşındaki kızıma cinsel tacizde bulunmuş. Ailemin namusu gitti" dedi.
Peltek, dört yaşındaki küçük kızı Melisa' ya saldırma nedenini ise,
"Jinekolojik muayenesinde kirli çıktı" diye açıkladı. Peltek'in sorgusunu yapmak üzere Rochester'da görevli Türk polis memuru Emre Arıcan, özel olarak Scottsville'e getirildi. Peltek, Arıcan' ın, "Geriye dönme şansınız olsa, yeniden ailenizi öldürmeye teşebbüs eder misiniz?" sorusuna, "İki erkek çocuğum hariç, evet" yanıtını verdi.
Bölge savcı yardımcısı Douglas Randall, Peltek'in ruhi bunalım geçirip geçirmediğine jürinin karar vereceğini söyledi. Yarın mahkemeye çıkarılacak olan Peltek'in sağlık durumu iyiye giderken, ağır yaraladığı kızları Zeliha ve Melisa'nın tedavisi sürüyor.
ABD medyası da Peltek davasına büyük ilgi gösteriyor. Rochester bölge gazeteleri Peltek'in ilk sorgusunun metinlerini yayımladı. Hastaneye getirildiğinde midesinden aldığı bıçak darbeleriyle kıvranan Peltek polislere, "Amerika'yı çok seviyorum. Terörist değilim. Herkes uyurken karımı bıçaklamaya başladım. Sonra da diğerlerini ve kendimi. Namusumla oynadılar" demişti.
Bölgedeki İslam Merkezi Direktörü Dr. Mohammed Shafiq ise, İslamda namus cinayeti diye bir kavramın olmadığını söyledi.