Amik Ovası susuz kaldı

Türkiye'nin en verimli tarım bölgelerinden biri olan Amik Ovası'na hayat veren Asi Nehri kurudu.
Haber: MEHMET EZER / Arşivi
FERHAT DERVİŞOĞLU / Arşivi

HATAY - Türkiye'nin en verimli tarım bölgelerinden biri olan Amik Ovası'na hayat veren Asi Nehri kurudu. Suriye'nin barajlarında yaz başından beri aşırı su tutması sonucu meydana geldiği belirtiliyor.
Geçen 8 Mart'taki sel felaketi sırasında 10 metre yüksekliğindeki setlerden taşan Asi Nehri'nin su seviyesi, son 3 günde daha önce görülmemiş biçimde 60-70 santime düştü. Asri Nehri'nden gelen çok az suyun Amik Ovası'nda kullanılması nedeniyle de Hatay'ın il merkezi Antakya'daki yatağında su tamamen çekildi.
Lübnan'dan doğan, Suriye'yi geçerek Hatay topraklarından Akdeniz'e dökülen Asi Nehri'nin üzerine Katina, Moharda ve son olarak Mostar barajlarını kuran Suriye, bu barajlarda su tutma çabasına girince, 1 milyon 300 bin dekarlık verimli topraklara sahip Amik Ovası'nda pamuk ve ikinci ürün mısır susuz kaldı.
'Reyhanlı Barajı yapılsın'
Amik Ovası'nın yaklaşık 350 bin dekarda üretim yapan Reyhanlı ilçesinin Ziraat Odası Başkanı Şevvah Yüksekgönül, Doğuayrancı Köyü bölgesine yapılması planlanan Reyhanlı Barajı'nın bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Yüksekgönül, "Kışın burada toplanacak su, Amik Ovası'ndaki tarım alanlarını sular" dedi.
Suriye sorunu
Yerel yetkililerin iddialarına göre Türkiye, Fırat ve Dicle üzerindeki barajlarla su hâkimiyetini sağlayınca, Suriye'yle Asi Nehri krizi ortaya çıktı. Suriye bu iki nehirle ilgili pazarlık gücünü artırmak amacıyla yaklaşık 15 yıldan bu yana Asi üzerinde üç baraj yaptırıp suyu toplamaya başladı. Suriye daha sonra da Hatay'ı kendi topraklarında gördüğünden Türkiye'yi bu nehir konusunda taraf kabul etmemeye başladı. Atık su niteliğinde ve yalnızca kendi sınır köylerinin ihtiyacını karşılamak üzere Asi Nehri'ne sulama döneminde saniyede 4.5 metreküp su bırakan Suriye'ye, Türkiye'nin Fırat ve Dicle'den 500 metreküp bırakıyor.