'Amirallere suikast' soruşturmasında iki teğmene sorgu

'Amirallere suikast' soruşturmasında iki teğmene sorgu
'Amirallere suikast' soruşturmasında iki teğmene sorgu

Deniz Kuvvetleri?nde görevli iki teğmen, dün Beşiktaş?ta İstanbul Adliyesi?ne gidip ifade verdi. FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

İki amirale suikast iddiası soruşturulurken dün iki teğmen gözaltına alınıp sorgulandı. Teğmenler daha sonra serbest bırakıldı. Daha önce yedi teğmen tutuklanmıştı

İSTANBUL - Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli iki amirale suikast düzenleneceği iddialarına ilişkin olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada iki teğmen gözaltına alındı. Savcılıkta sorgulanan teğmenler daha sonra serbest bırakıldı. Teğmenlerin avukatı, müvekkillerine ‘suikast’ iddiasının değil, uyuştucu konusunda soru sorulduğunu belirtildi. Aydı soruşturma kapsamında daha önce yedi teğmen tutuklanmıştı.

İhbarla başladı
‘Amirallere suikast’ iddiası soruşturması geçen temmuz ayında başlatılmıştı. İddiaya göre, soruşturma MİT ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen bir ihbar postasıyla başladı. İhbarda Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli bir grup rütbeli personelin, organize biçimde uyuşturucu ticareti yaptığı öne sürülüyordu. Bu ihbarda, teğmenlerin uyuşturucu ve seks partileri düzenledikleri ve Ergenekon’a para yardımı yaptığı da iddia ediliyordu. Bunun üzerine operasyon yapıldı. Teğmenlerin Bahçelievler ve Gölcük’teki evlerinde yapılan aramalarda TNT kalıpları ve iki amirale yönelik suikast planları bulunduğu öne sürüldü.
Yine iddialara göre ele geçirilen bir notta ‘Albay T.D.’den gelecek inceleme raporlarına göre ‘Metin’ ve ‘Uğur’ adlı komutanlara yapılacak operasyonun detayları ve tarihleri Levent Bektaş ve Albay O.Y. üzerinden iletilecektir’ yazıyordu. Notta adı geçen Bektaş’ın Ergenekon kapsamında tutuklanmış olması ve Albay T.D.’ninse Ergenekon soruşturmasında Albay Dursun Çiçek’le birlikte savcılarca sorgulanması soruşturmayı daha da önemli hale getirmişti. Bu arada soruşturma kapsamında yedi teğmen ‘suç örgütüne üye olmak’ suçundan tutuklandı.
Aynı soruşturmada dün iki teğmen daha gözaltına alındı. Merkez Komutanlığı’nda gözaltına tutulan teğmenler dün öğleden sonra İstanbul Adliyesi’nin Beşiktaş’taki binasına götürüldü. 

‘Uyuşturucu soruldu’
Burada savcılar tarafından sorgulanan iki teğmen daha sonra serbest bırakıldı.  Gölcük’te görevli olan iki teğmenin avukatı Erol Memiş, teğmenlere, suikast planlarıyla ilgili soru sorulmadığını belirterek, “Müvekkillerime, amirallere yönelik olarak ortaya çıkan suikast planları ile ilgili herhangi bir soru sorulmadı. Müvekkillerime sadece evde bulunan uyuşturucu ve diğer maddelerle ilgili soru soruldu” dedi. Memiş, sözlerine “Müvekkillerim Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli iki teğmendir. Yapılan davet üzerine buraya gelerek ifadelerini verdiler ve savcılık tarafından serbest bırakıldılar” diye devam etti. (Radikal)