Amirim, senden büyük yargı var!

Eğer bir devlet dairesinde memursanız ve amirinizin size haksızlık ettiğini düşünüyorsanız önünüzde iki seçenek vardır. Susup kaderinize razı olmak ya da karşı çıkıp size yapılan haksızlığı engellemek.

ANKARA - Eğer bir devlet dairesinde memursanız ve amirinizin size haksızlık ettiğini düşünüyorsanız önünüzde iki seçenek vardır. Susup kaderinize razı olmak ya da karşı çıkıp size yapılan haksızlığı engellemek. Eğer ikinci şıkkı seçerseniz yönetime karşı tek silahınız yargıdır. Ankara Vergi Dairesi'nde servis şefi olarak çalışan Hatice Özlem Özdemir, işte bu silahı kullanarak kendisinin fazla mesaiye kalmasını engelleyen amirlerine hukuk dersi verdi.
Büro Emekçileri Sendikası üyesi de olan Özdemir, Ankara Vergi Dairesi tarafından gönderilen fazla çalışmayla ilgili taahhütnameyi imzaladığı halde 'Fazla çalışmaya uygun değilsiniz' denilerek reddedildi. Özdemir vakit kaybetmeden dava açtı. Dava dilekçesinde, söz konusu işlemin hukuki ve yasal dayanaktan yoksun olduğu savunuldu, sendikal faaliyeti olan memurların fazla mesaiye bırakılmamasının idarenin objektif davranmadığını gösterdiği öne sürüldü.
Özdemir'i haklı bulan mahkemenin kararında idarelerin kamu hizmetinin yürütülmesi için gereken önlemleri almak, bu hizmeti sunacak görevliler için gerekli önlemleri alma yetisine sahip oldukları belirtilerek şöyle denildi: "Ancak personel seçiminde ve fazla mesai koşullarının belirlenmesinde objektif olmaları ve herkese eşit davranmaları gerekmektedir."
Özdemir'in fazla mesaiye kalmasını engelleyen kararı iptal eden mahkeme, Özdemir'in yoksun kaldığınız mesai ücretinin de faiziyle ödenmesine karar verdi. Karara Özdemir'den sonra en çok Büro Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Çınar sevindi: "Bu karar iplerin sadece amirin elinde olmadığını gösteriyor."