'Ampül Tayyip' pankartına bu kez beraat

'Ampül Tayyip' pankartına bu kez beraat
'Ampül Tayyip' pankartına bu kez beraat

Beraat eden gençler mutluydu.

Üniversite harçlarını protesto ederken 'Ampül Tayyip' pankartı açan 8 genç beraat etti. Aynı pankarta daha önce hapis cezası verilmişti


Nail KAHRAMAN

BURSA - Üniversite harçlarını protesto etmek için düzenledikleri basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ‘Ampül Tayyip’ sloganı atıp pankart açan Halkevleri üyesi 8 kişi, tutuksuz yargılandıkları Bursa 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde beraat etti. Bu davada beraat eden 2 sanığın da aralarında bulunduğu toplam 6 sanık, katıldıkları bir başka eylemde aynı sloganı attıkları için 11'er ay 20'şer gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme verilen bu cezayı daha sonra ertelemişti.
Bursa'da 1 Nisan 2008 tarihinde, Sosyal Güvenlik Reformu'nu eleştiren sivil toplum örgütleri tarafından Altıparmak Caddesi'nden Heykel'e kadar protesto yürüyüşü yapılmıştı. Gösteriye katılanlar, ‘Ampül Tayip’ yazılı pankart açıp slogan atmıştı. Basın toplantısıyla sona eren gösteriden sonra polis, Halkeveleri ve KESK üyesi olan Murat Şenol, Hüseyin Sevgi, Mehmet Emre Battal, Taylan Uztürk, İbrahim Koyucular, Pınar Koyuncular, Ahmet Keskin ve Onural Keskin'i gözaltına almıştı. Sorgulamaları yapılan zanlılar, ‘hakaret’ suçundan çıkartıldıkları nöbetçi mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
Haklarında 1'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nce ‘hakaret’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istenen hepsi tutuksuz Murat Şenol, Hüseyin Sevgi, Mehmet Emre Battal, Taylan Uztürk, İbrahim Koyuncular, Pınar Koyuncular, Ahmet Keskin ve Onural Keskin'in yargılanması tamamlandı. Murat Şenol, Hüseyin Sevgi, Mehmet Emre Battal ve Taylan Uztürk'ün hazır bulunduğu duruşmada, mahkeme hakimi haklarında kamu davası açılıp cezalandırılması istenen sanıkların üzerlerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı gerekcesiyle ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.
Bu arada Bursa'da geçen senenin Mart ayında üniversite harçlarını protesto etmek için Heykel'de bulunan Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde yapılan basın açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için ‘Ampül Tayyip’ sloganı atan, aralarında bu suçtan beraat eden Mehmet Emre Battal ve Ahmet Keskin'in de bulunduğu Betül Öztürk, Hasan Özaydın, Berna Özaslan ile 18 yaşından küçük olan O.B. hakkında Bursa 4'üncü Sulh Ceza Mahkemesi'nde de ‘hakaret’ suçundan dava açılmıştı. Mahkeme hakimi, geçen 4 Mart günü yapılan yargılama sonunda suçunu sabit gördüğü Mehmet Emre Battal, Ahmet Keskin, Betül Öztürk, Hasan Özaydın ve Berna Özaslan'a 11'er ay 20'şer gün hapis cezası verirken, yaşı küçük olan O.B.'nin dava dosyasını ise Çocuk Mahkemesi'ne göndermişti. Mahkeme hakimi sanıklara verilen hapis cezasını daha sonra ertelemişti. (dha)