Amsterdam'da düşen THY uçağı için ilk dava ABD'de açıldı

Amsterdam'da düşen THY uçağı için ilk dava ABD'de açıldı
Amsterdam'da düşen THY uçağı için ilk dava ABD'de açıldı

Isparta?da düşen Atlasjet uçağıyla ilgilenen ABD?li hukuk firması, THY uçağı için de dava açtı. FOTOGRAF: AA

ANTALYA - Hollanda’da düşen THY uçağı için ilk dava ABD’de açıldı. Davayı açan Amerikalı hukuk firması Ribbeck Law. Türk kamuoyu firmayı, Atlasjet’in Isparta’da düşen uçağının ardından, yolcu yakınları adına Boeing firması adına açtığı davayla tanımıştı.
THY’nin Boeing 737-800 tipi Tekirdağ uçağı 25 Şubat’ta Schiphol Havalimanı’na inerken düştü. Kazada dördü mürettebattan dokuz kişi öldü.
ABD’deki Ribbeck Law firması, kazara hayatını yitiren kabin görevlisi Ulvi Murat Eskin’in ailesi ve üç yaralı yolcu adına, ABD’nin Illinois Eyaleti’nde bulunan Cook Bölge Mahkemesi’nde, Boeing firması aleyhine dava açtı.  
Firmanın avukatı Monica Kelly şöyle konuştu: “Temsil ettiğimiz yolcu ve yolcu yakınları için en önemlisi, tüm sorumlu tarafların istisnasız adalet önüne çıkarılmasıdır. Cook Bölge Mahkemesi’ne verilen keşif dilekçesi mahkemeden, davalı tarafların; kaza yapan uçağa ait her türlü tasarım ve üretim kaydı ile uçağın bakımına ilişkin her türlü belgenin derhal ailelere teslim etmesi yönünde karar vermesi talebinde bulunuyor. İncelenmemiş hiçbir kanıt bırakmayacağız çünkü başarılı bir kanıt inceleme süreci, davanın en başından itibaren hakim önüne çıkmaya hazır edilmesi amacımıza katkıda bulunacak. Temsil ettiğimiz davalar bir an önce ve yüksek miktarlarda tazminat teklifleri alınmasının yolunu açacak.”  
Chicago merkezli Ribbeck Hukuk Şirketi, pek çoğu Boeing yapımı olan 32’den fazla uçak kazasında mağdurlarını mahkemelerde temsil etti. Firma son olarak 30 Kasım 2007’de Isparta’da düşen MD-83 uçakla ilgili  dava açmıştı.  Bu davanın üçüncü duruşması 21 Mayıs’ta Chicago’da görülecek. (dha)