'Amsterdam'dan kalkan 1613 sefer sayılı uçağın yolcuları 112'yi arasın'

'Amsterdam'dan kalkan 1613 sefer sayılı uçağın yolcuları 112'yi arasın'
'Amsterdam'dan kalkan 1613 sefer sayılı uçağın yolcuları 112'yi arasın'

Vali Güler ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı, uçaktaki 163 yolcudan 80?ine ulaştıklarını söyledi. Bu kişelerde virüse rastlanmadı. FOTOĞRAF: OKTAY ÇİLESİZ / AA

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'deki ilk domuz gribi hastasıyla aynı uçağa binenlerin 112'yi aramasını, basın ve halktan da bu kişileri taciz etmemelerini istedi

İSTANBUL - ABD’den gelen Irak asıllı S.S.A. ve annesinde  Atatürk Havalimanı’nda domuz gribi saptanmasının ardından Türkiye teyakkuza geçti. Uçaktaki 163 yolcudan yaklaşık 80’ine ulaşılarak bu kişiler izlenmeye başlandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ulaşılamayan yolculara çağrı yaparak 112’yi aramalarını istedi.
Bakan Recep Akdağ, dün domuz gribiyle ilgili Ulusal Danışma Kurulu ayeleri ve Vali Muammer Güler’le birlikte Holiday İnn İstanbul Airport Otel’de basın toplantısı düzenleyerek kamuoyunu bilgilendirdi. İl Sağlık Müdürlüğü ise bir kriz masası kurdu. Bakan Akdağ, hastanın ve uçakta bulunan kişilerin durumu, alınan önemlerle ilgili şöyle konuştu:  

YOLCULARA ULAŞILDI, İLAÇ VERİLİYOR: Yolculara ulaşıldı, ilaç veriliyor: Uçaktaki yolcu sayısı 163. 96’sı “İstanbul’da kalacağım” demiş, 80’den fazla yolcuya ulaşıldı. Valiliklere verilen talimatlarla birlikte sağlık ekipleri İstanbul dışına çıkan yolculara ulaşarak önlem almalarını sağlayacak. Muhtemel olarak temas edenler yakından izleniyor, koruyucu olarak ilaç da veriliyor. Domuz gribi taşıyan kişiyle aynı uçakta bulunduğu saptanan kişiler adreslerinde kalmalı. Uçak personeliyle ilgili havayolu şirketine de bilgi verildi. Hostesler Türkiye’de değil. Olaya müdahale edecek Türkiye’deki hastane personeli için koruyucu önlemler alınacak. 

HÂLÂ ULAŞAMADIĞIMIZ YOLCULAR VAR: Amsterdam’dan kalkan 1613 sefer sayılı uçaktaki birkaç kişiye hâlâ ulaşamadık. Bu kişilerin yapması gereken 112’yi arayarak ‘Bu sefer sayılı uçaktaydım’ diye bildirmek. O kişilerin endişe etmesi için neden yok. Ama kendilerine ilaç verilecek ve bir süre nelere dikkat etmeleri gerektiği söylenecek. 

21 MAYIS’A KADAR BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN: ‘Bütün mesele, hastalığın kişilere yayılmasını önlemek. Şu anda Türkiye’de 27 termal kamera havalimanı ve kamera limanlarımızda hizmet için hazır. 10’u monte edildi. Diğerleri de pazartesi edilecek. Valilik de süratle kriz merkezini faaliyete geçirdi.  İzolasyon süreci aşağı yukarı bu aile için ve diğer yolcular için 21 Mayıs’a kadar sürecek. O zamana kadar temasta bulunulan kişilerde hastalığın ortaya çıkması mümkün. Hastalığın kuluçka devresi ise üç ila yedi gün.

UÇAKTAKİ YOLCULARIN PEŞİNE DÜŞMEK YANLIŞ: Uçaktaki kişilerin peşine düşmemeliyiz. Düşersek kişileri rahatsız edebiliriz. Biz, derken, Sağlık Bakanlığı’nı kastetmiyorum. ABD’de 4 bin 500 vaka var. Onların televizyonlarını izlediğimizde o kişilerle ilgili görüntü ortaya çıkmadı. Bireyleri rahatsız etmemeliyiz

YAYILMA HIZINI YAVAŞLATIYORUZ AMA TAMAMEN ÖNLEYEMEYİZ: Her termal kamerada 38 derece ateşi saptanan yolcu var diye aynı uçakta gelen diğerlerini havalimanında tutarsak bunun bir yararı yok. Bu, insan haklarına da aykırı. Bu kişiler Türkiye’ye de dağılsa bir şekilde takip edeceğiz. Gribin bu şekilde önlendiğine dair dünyada bir tecrübe yok. Diyelim ki bir okulda görülüyor. O okul takibe alınıyor. Diğer yerlerde hayat devam ediyor. Bütün alınan tedbirler hastalığın yayılma derecesiyle ilgili alınıyor. ABD’den bir turist geldi diye, havalimanında her şeyi durduralım mı? Hastalığın yayılmasını yavaşlatmaya çalışıyoruz. Yoksa tamamen önleyebiliriz diye bir şey yok. Henüz ateşi çıkmamış biri gelseydi bunu tespit edemeyecektik.

NE YAPMALI?:  Hastalık ortaya çıktığından beri öğrencilik yıllarına geri döndüğünü, her gece domuz gribi üzerine ders çalıştığını söyleyen Akdağ, tedbirleri de şöyle anlattı:
“Domuz gribinin grip belirtileriyle arasında hiçbir fark yok. Zorunluluk olmadıkça hastalığın bulunduğu ülkelere seyahat edilmemeli, seyahat zorunlu ise kişisel korunma önlemleri alınmalı. Son bir hafta gün içinde yurtdışından gelen ve 38 derece üzerinde ateş, boğaz ağrısı olanların doktora başvurmaları gerekir. Genel, kişisel korunma önlemlerine özen gösterilmeli. Su ve sabunla ellerin köpürtülerek sık sık yıkanması, öksürüp hapşırırken ağzın tek kullanımlık mendille kapatılması gerekiyor” (Radikal)