Ana-kız 51 yıl sonra kavuştu

Telefonda 'Ben Jaklin' sesini duyduğunda bağırdı: "Kızım." Muhterem Yetiş, kızından 51 yıldır haber alamıyordu. Eşi 1956 yılında Şişli'de yaşadıkları evden bebeğini kaçırmıştı. Yıllarca Jaklin'i aramış, sonunda ümidini kesmişti.

TEKİRDAĞ - Telefonda 'Ben Jaklin' sesini duyduğunda bağırdı: "Kızım." Muhterem Yetiş, kızından 51 yıldır haber alamıyordu. Eşi 1956 yılında Şişli'de yaşadıkları evden bebeğini kaçırmıştı. Yıllarca Jaklin'i aramış, sonunda ümidini kesmişti. Anne-kız 51 yıl sonra bir tesadüf sayesinde bir araya geldi.
52 yaşındaki Jaklin Özinciyan yıllarca babasının ikinci eşini anne olarak bildi. Ermenistan'dayken İstanbul'da yaşayan, kendisi gibi Ermeni asıllı Türk vatandaşı olan Vahe Özinciyan ile tanıştı. Jaklin Özinciyan, Vahe Özinciyan ile evlenip İstanbul'a taşındı. Ermenistan'da ölen babasının emekli maaşı için gittiği Emekli Sandığı'nda Jaklin Özinciyan nüfus kaydını görünce şok geçirdi. Anne ismi yerinde Muhterem Yetiş yazıyordu. Bunun üzerine yakın akrabaları ile irtibata geçen iki çocuk annesi Özinciyan acı gerçeği 51 yıl sonra öğrendi. Uzun süren arayışların ardından öz annesini Tekirdağ'ın Kumbağ beldesinde buldu. Yaşadığını öğrenen Özinciyan hemen telefon numarasına ulaştığı annesini arayarak sadece, "Ben Jaklin Şahinoğlu" dedi. Telefonun diğer ucunda bekleyen anne Muhterem Yetiş ağlayarak "Kızım" diye bağırdı.
'Bulmak için çok uğraştım'
Daha sonra 51 yıllık hasret anne ve kızın Kumbağ'da buluşmasıyla sona erdi.Uzun süre birbirlerine sarılarak ağlayan anne-kız geçmişte yaşadıkları olayları birbirlerine anlattılar.
İlk eşi tarafından terk edildikten sonra tekrar evlendiğini ve iki erkek evladının olduğunu belirten Yetiş 51 yıl önce kızını kaybetmesini şöyle anlattı: "İlk eşim Garbiz, alışverişe gittiğim sırada kızımı alarak gitmiş. Daha sonra günlerce ikisini de aradım, hiçbir yerde bulamadım. Aradan bir hafta geçtikten sonra eşim beni aradı ve 'Artık biz yokuz. Bizi boşuna arama' dedi. Ancak kızımı bulabilmek için çok uğraştım,"
Muhterem Yetiş'le kızı Jaklin Özinciyan şimdi kaçırdıkları
zamanı yakalamaya çalışıyor.