Ana-oğulun hukuk zaferi

Mersinli turizmci 38 yaşındaki Demet Yumuşak, 11 yaşındaki oğlu İhsan Can'ın babasının 1997'de trafik kazasında ölen Gaziantepli işadamı İhsan Yıldırım olduğunu, yedi yıl yedi ay süren hukuk savaşıyla ispatladı.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Mersinli turizmci 38 yaşındaki Demet Yumuşak, 11 yaşındaki oğlu İhsan Can'ın babasının 1997'de trafik kazasında ölen Gaziantepli işadamı İhsan Yıldırım olduğunu, yedi yıl yedi ay süren hukuk savaşıyla ispatladı. Bu sürede iki kez DNA testi için mezar açıldı. Şimdi sıra, miras davasında.
Beş çocuk babası fabrikatör İhsan Yıldırım, turizmci Demet Yumuşak ile iddiaya göre 1992'de Adana'da tanıştı. Konukoğlu Şirketleri'nin Genel Müdürü ve Gaziantepspor Asbaşkanı olan Yıldırım, Yumuşak ile nikâhsız yaşamaya başladı. 1994'te çocukları İhsan Can doğdu. 19 Temmuz 1997'de, Yıldırım, trafik kazasında ölünce Demet Yumuşak, 1997'de Adana 5. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde babalık davası açtı.
İki kez mezar açıldı
24 Temmuz 1998'de, DNA testi için mezar açıldı. Diş ve kol kemikleri yanı sıra, İhsan Can ile Yıldırım'ın kardeşlerinden alınan kan örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Adli Tıp raporunda, kan örneklerinin uyuştuğu belirtildi. Mahkeme, karar için DNA testi sonucunu beklemeye başladı. Yaklaşık bir buçuk yıl sonra gelen raporda, doku örnekleri çürüdüğünden testin yapılamadığı bildirildi. Bunun üzerine Yumuşak, Yargıtay'a başvurdu. Yargıtay 3 Nisan 2001'de, kan örneklerinin uyması ve yeniden DNA testi yapılması, Yıldırım ve İhsan Can'ın fotoğraflarından tespite gidilmesi için kararı bozdu.
Yeniden başlayan davada, fotoğraflar İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Adli Tıp, yeniden mezarın açılıp diş ve saç örnekleri gönderilmesini istedi. 3 Ağustos 2003'te yapılan DNA testinde, Yıldırım'ın yüzde 99.9 İhsan Can'ın babası olduğu belirtildi.
Yaklaşık yedi yıl yedi ay süren davanın son duruşması, cuma günü yapıldı. Yumuşak, hâkimin, Yıldırım'ın İhsan Can'ın babası olduğuna dair kararı sevinç çığlığıyla karşıladı. Yumuşak, "İhsan, oğlunu nüfusuna geçirecekti. Ama talihsiz kaza onu bizden aldı. Artık babasının soyadını alması ve miras için hukuk mücadelesi başlatacağız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7401897401890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.