Anadil için 19 örnek

Anadil için 19 örnek
Anadil için 19 örnek
BDP'li Sırrı Süreyya Önder, anadilde eğitim için Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyelerine 19 ülkenin anayasasından örnekleri içeren bir dosya verdi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda önceki gün ‘devletin dili’ ve ‘anadilde eğitim ’ konularında tıkanıklığın aşılması için BDP ’li Sırrı Süreyya Önder, “Öyle bir madde yapmalıyız ki, birinci fıkrası Türkçenin herkes tarafından öğrenilmesini hak ve görev olarak tanımlanmalı, ikinci fıkrası ise anadil ile ilgili güvence vermeli” dedi. Önder’in 19 ülkenin anayasasından örneklerin yer aldığı bir dosyayı da dağıttı. Şu örnekler yer alıyor:
Azerbaycan: Herkesin istediği dilde eğitim ve öğrenim görme, sanatsal faaliyetlerle uğraşma hakkı vardır.
Brezilya: İlkokullarda verilecek asgari müfredat, genel temel eğitimi garanti altına alacak; milli ve bölgesel kültüre ve sanatsal değerlere saygıyı temin edecek şekilde oluşturulur.
Bulgaristan: Bulgarca öğrenimi yanı sıra kendi dillerini öğrenme ve kullanma hakkına sahiptirler.
Estonya: Azınlıklar için kurulmuş eğitim kurumları, kendi eğitim dillerini seçerler.
Filipinler: Filipinlerin resmi dilleri Filipino ile kanunda aksine bir hüküm bulunmadıkça İngilizcedir. Bölgesel diller bölgelerdeki yardımcı resmi dillerdir ve buralarda eğitime destek aracı olarak işlev görürler.
Güney Afrika: Herkes resmi dilde veya eğitimin oldukça uygulanabilir olduğu devletin eğitim kurumlarında kendi seçecekleri dillerde eğitim alma hakkına sahiptir.
Hırvatistan: Tüm millet ve azınlıkların milli kimliklerini ifade etme, kendi dil ve alfabelerini kullanma özgürlükleri ve kültürel özerklikleri garanti altına alınmıştır.
İsviçre: Federasyon, çok dilli kantonların, onlara has görevlerini yerine getirmelerini destekler.
Kazakistan: Herkes kendi yerel dil ve kültürünü kullanma; dil, iletişim, eğitim, öğrenim ve sanatsal faaliyetlerini özgürce seçme hakkına sahiptir.
Kolombiya: Topluluklar için kendi dil geleneklerine uygun olarak sağlanan eğitim çift dilli olabilir.
Macaristan: Macaristan, milli ve etnik azınlıkların kamusal alana ortak katılımlarını, kültürlerinin gelişip güçlendirilmesini, kendi dillerinde eğitimi garanti eder.
Polonya: Milli ve etnik azınlıklar, eğitim ve kültür kurumlarıyla, dini kimliği muhafaza etmeye dönük kurumlar oluşturma hakkına sahiptirler.
Romanya: Eğitimin bütün seviyeleri Rumence olmak zorundadır. Milli azınlıklara mensup kişilerin anadillerini öğrenme ve bu dilde öğrenim görme hakları kanunla düzenlenmek kaydıyla, garanti altına alınmıştır.
Rusya: Herkes anadilini kullanma, iletişim, eğitim, öğrenim ve yaratıcılık dilini serbestçe seçme hakkına sahiptir.
Slovakya: Milli azınlık veya etnik gruba mensup vatandaşların anadillerinde bilgi alma ve yayma ile birlikler oluşturma, eğitim ve kültür kurumları oluşturup koruma hakkı başta olmak üzere, gelişimleri garanti altındadır.
Slovenya: Herkes ulusuna veya (tabi olduğu) ulusal topluluğuna bağlılığını, kültürünü güçlendirmek ve ifade etmek ile dilini ve alfabesini kullanmak biçiminde, özgürce ifade etme hakkına sahiptir.
Ukrayna: Ulusal azınlıklara mensup vatandaşların, kanuna uygun olmak kaydıyla, kendi yerel dillerinde eğitim alma hakları garanti altına alınmıştır.
Bolivya: İspanyolca dahil olmak kaydıyla 38 dili resmi dil olarak tanımlıyor.
Fas: Resmi dil Arapçadır. Ancak Berberilerin konuştuğu ‘Amazigh’ de resmi olarak tanınıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1149484114948410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  "Haraydın" gerçek mi? - hermevsim

  HARAYDIN adlı okuyucu istikrarla meseleleri yüzeyselleştirmeye, alakasız yorumlar yapmaya ve akla-hizana aykırı, sınırlandırılmış görüşler beyan etmeye devam ediyor. Herkesi kendi bir "sidik yarışı" içinde sanıyor olması da garip. Şunu geçelim bunu geçelim... Sen geçiver arkadaşım hepsini; ben önce insanlık tarafında kalayım yeter.

  kurtce zorunlu olmasin - keryil

  e olmasin tabi ki, mesele bu degil ki? mesele su. sizin bir cocugunuz var, ailenizde kurtce konusuluyor. 6 yasinda bir cocuga egitimi bilmedigi bir dilde vermeye baslarsaniz diger cocuklarin en az bir iki sene gerisinden gelecektir. zira once o dili ogrenmesi lazim. bunun sosyal negatif etkileri de cabasi. eger "zorunlu kurtce egitim"den kasit turkce'nin ogretilmemesiyse (ki ben bunu iddia eden biriyle karsilasmadim daha once) bu en az mevcut durum kadar sacma elbette. sadece burada, turkce'nin ilintili oldugu halktan ote bir sekilde dominant oldugu gercegini kabul etmek zorundayiz; ortak dil icin turkce disinda gercekci bir alternatif yok. ama turkce ogretilsin demek, egitim turkce olsun (veya baska dilde olmasin) demek degildir. ben ted ankara koleji mezunuyum ve ucuncu siniftan itibaren hemen hemen tamamen ingilizce egitim aldim. arada almanca da aldim. ama egitimime TURKCE basladim, bir kolejde olsam bile. cunku bir cocugu hic bilmedigi bir dilde okula baslatmak o cocuga iskence etmekten farksizdir. dil ogrenildikce, derslerin dilleri de degismeye baslar. kaldi ki bugun fransizca, almanca, ingilizce egitim veren devlet okullari varsa, ama is kurtce'ye gelince "olmaz, isterlerse ozel okul kursunlar" diyorsak, bu mesele tamamen kurtce'ye bakisimizla ilgilidir. dille ilgili genel prensiplerimizden kaynaklansa digerlerine de itiraz ederdik. diller konusulmazsa olur, kullanilmazsa da konusulmaz. kimse okula kurtce ogrenmeye gitmeyecek zaten, sorun o degil. sorun, kurtce de her dil gibi kullanilmazsa olecek. eger kamu hayatinda, is hayatinda ve okul hayatinda zorunlu dil turkce ise, kurtce'nin kullanilacagini beklemek hayalciliktir. kurtlerin de hakli itirazi bundan kaynaklaniyor. almanya'daki gocmenlerin yeni neslinden bazilari turkce bilmedikleri icin mi turkce konus(a)miyor, yoksa okulda, iste ve kamusal alanda dogduklarindan beri almanca konusuldugu icin mi?

  HAYAL DÜNYASI - HARAYDIN

  Birinci fıkra Türkçenin öğrenilmesini (değil resmi işlem ve eğitimde kullanılmasını, resmi işlem ve eğitimde ortak dil kullanmayan devlet değil derebeylikler topluluğu olur) hak ve görev olarak tanımlanmalı, ikinci fıkrası ise anadil veya farklı dil öğrenimi ve kullanımı ile ilgili güvence vermeli” Devlet ve derebeylik kültürü karıştırılmamalıdır. Bizim kulvarda üç devlet vardır. İngiltere, Fransa, Almanya. Bunların arkadan gelip bizi geçtiğini herkes bilmek zorundadır. 400 yıllık uyumanın yeterli olduğunu ve bunların en az birini 2023’te, birini 2053’te geçmek zorunda olduğumuzu da herkes bilmeli. Buralarda herkesin İngilizce, Almanca, Fransızca eğitim aldığını herkes bilir. Ortak dil eğitim ve resmi işlem dilidir. Fransa’da 77 farklı dil vardır. Farklı dilleri kullanmak ve yaşatmak için isteyene bir dersi iki farklı dilde almak zorunlu olmalıdır. Eğitimde farklı dil zaten zorunlu. Bu iki farklı dile çıkarılmalı ve dil grameri olarak değil o dilde bir ders olarak okunmalıdır. Bu millet niye İngilizce öğrenmez. 36 sene İngilizce grameri okutulduğu ve perezent perfek tense diye kafa ütülendiği için. Oysa bir dersi İngilizce , bir dersi Ermenice vs vs vs okusa isteyen, herkes Türkçe dışında iki dil öğrenmiş olur.

  kabul - oal67

  Bu yazıdan görüldüğü üzere her ülkeye uygulanacak hazır formül yok. her ülke kendi yolunu çizmiş. Benim önerim kürtçenin öğrenilmesi önünde bir engel varsa kaldırılsın. Dersler, kurslar hepsi serbest olsun( zaten bildiğim kadarıyla serbest). Ama iş o dilin resmi( yani halkın vergileriyle finanse edilen) okullarında türkçe dışında zorunlu bir eğitim dili olarak belirlenmesi talebine gelince, burada tamamıyla farklı bir dünyayla karşı karşıyayız demektir. Ben şahsen sadece kürtçe dilinde eğitim verecek özel okulların açılmasına da karşı değilim. isteyen,çocuğunun ileride türkçeye ihtiyaç duymayacağını düşünen de o okulları tercih etsin. Ben bu yönde bir anayasa düzenlemesine karşı değilim.

  Dil 'insanın varlığıdır'. - jiyan-azad

  EVET.Dil insanın asla tartışma konusu yapamayacağı ya da üzerinde asla rant,çıkar ilişkileri içinde siyaset malzemesi yapılamacağı,insanın varlığını ispat eden en büyük değerlerdendir.Hepimizin malumudur,sayın Başbakan dış ülkelere gittiğinde orada bulunan türk öğrenciler için 'anadilde eğitim'talebinde bulundu.Sayın Başbakanın imam hatip lisesi çıkışlı olduğu biliyoruz.o kulda sıklıkla tekrarlanan bir hadis-i şerif vardır.Şöyle ki,'kendisi için isteyen bir şeyi kardeşi için istemedikçe gerçek manada iman etmiş olamazsınız'.Bu hadis ışığında olaya baktığımızda 'Anadili' en çok istemesi gereken kişi Sayın Başbakan olması gerekir.Ama hükümet olarak aldıkları tavır sahip oldukları değerleri(yada öyle gösterdikleri) hiç yansıtmamaktadır.Yine aynı şekilde kuran-ı kerimde Allah(c.c) bu gerçeği şu şekilde ifade etmektedir:“Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renkle­rinizin ayrı (farklı ve değişik) olması da, O’nun ayetlerin­dendir. Hiç şüphe yok bunda, âlimler için gerçekten(alına­cak dersler) vardır.”vesselam.

  Britanya yi da eklemeli - ekremc123

  Britanya nin dort kralligindan biri olan Wales te(ingiltere, k.irlanda, iskocya) anadilde ogrenim basta olmak uzere hayatin her alaninda welsh dilini kullanabilme hakki var.

  TABU - m.rozbilen

  Gereksiz yere KÜRTÇE'yi tabu yapan devlettir.Türk halkının hiç bir itarazı olmadığı (kaldı ki temel insan haklarına aykırı itiraz olmaz) halde devleti bu güne kadar yönetmişlerin şovenist düşünceleri nedeniyle Türkiye halkının önemli bir kesimini teşkil eden Kürtlerin dillerini yasaklamakla Türkiyenin ayağına kurşun sıkmışlardır.Barış ve huzura kastedilmiş, toplum terörize edilmiştir.Sorarım size ; Kürtçeyi yasaklamak ya da baskılamakla bü güne kadar neyi hallettik? Hala bu kafada diretmek niye? Bir dünyaya bir kendinize bakın.Onların bizden fazlalığı ne,ya da bizim onlardan neyimiz eksik? Demokrasisini yerleştirmemiş,demokratikleşmede ayak direten ülkeler, (ki biz de onların içinde yer almaktayız) maalesef ceremeyi halkına fatura etmektedir.Aklın yolu birdir, gereksiz kısıtlamalar barış sağlamaz.