Anadilde eğitim en erken 2014-2015 eğitim yılına

Anadilde eğitim en erken 2014-2015 eğitim yılına
Anadilde eğitim en erken 2014-2015 eğitim yılına

Nabi Avcı

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ‘ Demokrasi Paketi’nde kaldırılması öngörülen ‘Andımız’ın okutulmasının bir hafta-10 gün içinde bırakılacağını, anadilde eğitime ise en erken 2014-2015’te başlanabileceğini söyledi.
OECD Eğitim Bakanları Gayri Resmi Toplantısı kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avcı, anadilde eğitimle ilgili şunları söyledi:
“Anadilde eğitim veren okullarda, İngilizce, Fransızca ya da Almanca eğitim veren okullarda olduğu gibi belli dersler Türkçe olmak zorunda. Hatta özel okullar bazen bizim devlet okullarında okutmadığımız ders önerileriyle Talim Terbiye Kurulu’na geliyorlar. Uygun bulunursa okutulabiliyor. Yeni okullarda da aynı statü geçerli olacak. Eğer talep gelirse ve Talim Terbiye uygun görürse matematik dersi bile farklı dilde olabilir. Anadilde eğitimle ilgili en büyük çekincemiz öğretmen ihtiyacı. Bir özel okul ‘Benim şu dilde eğitim yapmak isteyen en az 12 öğrencim var, öğretmenim hazır ve onlara bu dilde eğitim veren bir sınıf açmak istiyorum’ diye başvurabilir, Talim Terbiye Kurulu kontrol eder ve açabilir.”


  http://www.radikal.com.tr/115387911538791

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tarih ve Amaç - morvekizil

  Verilen tarih ile uygulanmak istenen amaç arasındaki bağlantı tesadüf olamaz. Akepe, yıllardır seçimler yaklaştığı vakit bu şekilde açıklamalar yapıyor. Ve yine Kürtleri oyalamanın can damarı olduğunu bildiği bir noktayı deşiyor. Tarihin 2014-2015 olarak verilmesi: "Bu sefer de bize oy verirseniz, yani bu seçimlerde de bizi iktidara getirirseniz dilediğinizi vereceğiz" gibi bir zihniyetle yaklaştığı alenen ortadır. Fakat unuttukları şu husus var; yemezler..