Anadolu Adalet Sarayı önünde karanfilli Tahir Elçi eylemi

Anadolu Adalet Sarayı önünde karanfilli Tahir Elçi eylemi
Anadolu Adalet Sarayı önünde karanfilli Tahir Elçi eylemi

Fotoğraf: Dayanışmacı Avukatlar / @DAvukatlar

Diyarbakır'da öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için yaklaşık 150 avukat Anadolu Adalet Sarayı'nda eylem yaptı. Eyleme adliyedeki bazı hakim savcılar ve personel de destek verdi.

İSTANBUL – Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı C Blok girişinde toplanan avukatlar cumartesi günü Diyarbakır’da öldürülen Tahir Elçi için eylem yaptı. Adliye girişinde oturma eylemi yapan avukatlar, "Hepimiz Tahir Elçi'yiz öldürmekle bitmeyiz" yazılı bir pankartın yanı sıra, Elçi'nin eşiyle fotoğraflarını ve yanlarında getirdikleri karanfilleri de yere bıraktı. Cübbelerine Elçi'nin fotoğrafını iliştiren avukatlar “Direne direne kazanacağız”, “Tahir Elçi onurumuzdur” şeklinde slogan attı. Elçi için saygı duruşunda bulunan avukatlar, basın açıklaması yaptı.

"UTANÇ VERİCİ KANLI KAMPANYA"

Hukukçular adına basın açıklamasını Kartal Hukukçular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Serap Akkılıç okudu.

Elçi hakkında linç kampanyası yürütüldüğünü belirten avukat Akkılıç, "Dostumuz, meslektaşımız, üstadımız, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin öldürülmesi ne yazık ki karanlık zincirin son bir halkasıdır. 14 Ekim günü katıldığı bir televizyon programında 'PKK terör örgütü değildir' dediği için başlatılan linç kampanyası hukuken utanç verici bir yakalama kararı ve şova dönüşen gözaltı ile devam etti. Ve 28 Kasım Cumartesi günü Diyarbakır’da sokak ortasında ensesinden tek kurşunla vurularak öldürülmesiyle sona erdi. Sadece 45 gün sürdü bu utanç verici kanlı kampanya. Avukat Tahir Elçi, yılmaz bir insan hakları savunucusuydu. Katledilmesini faili meçhul bırakmaya çalışıyorlar. Cinayetin aydınlatılması için verilen önerge, mecliste AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Hepimiz Tahir Elçi'yiz, öldürmekle bitmeyiz" dedi.

13 HUKUKÇU DERNEĞİNDEN DESTEK

Basın açıklamasına Büro Emekçileri Sendikası (BES), Çağdaş Avukatlar Grubu, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, Katılımcı Avukatlar Grubu, Özgürlükçü Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Toplumsal Hukuk Araştırmalar Vakfı, Kartal Hukukçular Derneği, Birleşik Haziran Hareketi Hukukçuları, Halkevleri Hukuk Dairesi, Sosyal Haklar Derneği ve Hukukta Sol Tavır Derneği destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından oturma eylemine bir süre daha devam ettikten sonra dağıldı.

Arzu KAYA - DHA