Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı

Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı
Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başladı
Anadolu Ajansı, yayın dilleri arasına Kürtçe'yi de katarak, yayın dili sayısını 6'ya çıkardı.

Anadolu Ajansı (AA), bugün Kürtçe yayına başladı. Türkçe'nin yanı sıra İngilizce, Arapça, BSH (Boşnakça, Hırvatça, Sırpça) ve Rusça yayın yapan AA, 6'ıncı dil olarak, Kürtçe'nin Kurmancca ve Soranca lehçelerini de kapsamına aldı.

Kürtçe Haberler Servisi, politika, ekonomi , spor , turizm, yaşam, kültür-sanat başlıkları altında Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmeleri, Kürtçe'nin Kurmancca ve Soranca lehçelerinde, fotoğraflı ve görüntülü olarak bölge medyasına servis edecek.Türkiye ve Irak Kürt Bölgesinde meydana gelen gelişmeler de, Türkçe, Arapça, Rusça ve Boşnakça olarak dünya medyasına ulaştırılacak.

Kürtçe üretilen haber, foto ve görüntüler, Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden servis edilecek. Kürtçe haberler, Kurmancca lehçesinde, Anadolu Ajansı’nın “http://www.aa.com.tr/kk”, Soranca lehçesinde ise “http://www.aa.com.tr/ks” adresli web siteleri üzerinden takipçilerine ulaştırılacak.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anadolu Ajansı'nın 100. yıl projeleri kapsamında 5 ayrı dilde yayın yaparken, şimdi yayın dillerine bir tane daha eklediğini belirterek, AA'nın Kürteç'nin Kurmancca ve Soranca lehçelerinde yayın yapmasını büyük bir memnuniyetle karşıladığını söyledi.

''AA, BÖLGEDE GÜÇLÜ BİR KAMUOYU OLUŞTURACAK''
AA'nın bu yayınıyla birlikte, özellikle çevre ülkelerde bulunan ve Kürtçe yayın yapan medya organlarının, Türkiye ve dünya ile ilgili haberleri en sağlıklı bir şekilde alabileceğini, yine çevre ülkelerde Kürt nüfusunun yoğun olarak bulunduğu ülkelerdeki haberlerin de Anadolu Ajansı aracılığıyla dünyaya sağlıklı bir şekilde yayılmış olacağını vurgulayan Başbakan Yardımcısı Arınç, şunları kaydetti:

''AA Kürtçe yayınıyla, tıpkı Balkanlar'da Boşnakça, Ortadoğu'da Arapça yayınlarımızda olduğu gibi çevre ülkelerdeki Kürt nüfusuyla, Kürt kardeşlerimizle ve oradaki kamuoyuyla Türkiye arasında güçlü bir köprü oluşturacak. Bu haberler aracılığıyla Türkiye'yi ve Türkiye'nin zenginliklerini tanıtma fırsatı bulacağız. AA'nın bu bölgelerde Türkiye'ye yönelik güçlü bir kamuoyu oluşturacağını da düşünüyoruz. Bu nedenle projede emeği geçen tüm Anadolu Ajansı çalışanlarını tebrik ediyorum. Anadolu Ajansı'nın ilerde daha da güçlü olacağına ve tüm dünyaya Türkiye'nin sesini duyuracağına inanıyorum. Hayırlı olsun.'' (aa)


  http://www.radikal.com.tr/114872911487293

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  diğer tarafta - genco940

  ana dilde öğretim yasak, kim kimi kandırıyor. Fındıklıdaki merdivenler yine merdiven değişen renkleri.

  "acilimdan" - Ari Zerdüst

  AA ajansi kürtlerin hak arayis mücadelesini 40 yil boyunca "terörist,eskiya,kales,alcak,namusuz,katil" olarak türkiye toplumuna sundu. Hazirlayip sundugu haberlerin icerigi yalan ve inkarla doluydu.Simdi secime rama kala AKP diliyle Kürtlere kürdün diliyle hakaretini sürdürecek.Bunun böyle olacagini biz TRT 6 (sas) tan biliriz.TRT 6 kuruldugundan beri Kürtleri kürt diliyle inkar ediyor,hakaretler yagdiriyor.Dolysiyla istemiyoruz. Kalsin.Varsin tüm dilerde yapsinlar.Ama lütfen Kürdün diliyle ugrasmasinlar! Yapacaklari hizmeti kendilerine yapsinlar.Yeter ki bizden uzak dusrsunlar! Lütfen ama!! Zaten Kürtlerin bu tür seylere ihtiyaci da kalmadi.Kürtlerin temel ihtiyaci kendi anadilerinde yasadiklari topraklar üzerinde özgürce egitim yaparak diger halklarla kardesce yasamaktir. Bu istemi de kendi emekleriyle yaratacaklardir.Yardimci olmak istiyenler sadece bu istemlere karsi kendilerini engel olmaktan cikarsinlar yeter.

  fazla degil - ahanda

  dogru haber lutfen