Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başlıyor

Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başlıyor
Anadolu Ajansı Kürtçe yayına başlıyor
Anadolu Ajansı, yayın dilleri arasına Kürtçe'yi de ekliyor. Türkiye'nin resmi ajansı, 1 Eylül'den itibaren Kürtçe'nin Kurmanci ve Sorani lehçelerinde yayına başlayacak.

ANKARA - Anadolu Ajansı (AA), 1 Eylül 2013 tarihinde Kürtçe yayına başlıyor. AA, Kürtçe'nin Kurmanci ve Soranice lehçelerinde yayın yapacak.

AA, 100. Yıl Vizyonu çerçevesinde öncelikle Kürtçe konuşulan bölgenin haber potansiyeli ve medya dinamikleri masaya yatırıldı, oluşturulacak kadro ve büro yapılanmasına karar verildi. Kürtçe Haber Servisi, 40 kişilik bir ekiple Ankara ve Erbil merkezli iki yapı üzerine inşa edildi.

Ankara'da Kurmanci lehçesinde haber üretecek 15 kişilik ekip mayıs itibariyle AA Haber Akademesi'nde eğitime alındı. Mardin Artuklu ve Muş Alparslan üniversitelerinden akademisyenler ve deneyimli gazetecilerin verdiği eğitimin ardından, Kurmanci lehçesinde test amaçlı haber üretimine geçildi.

Soranice lehçesi için de Kuzey Irak'ta bir dizi saha çalışması gerçekleştirildi.

AA GENEL MÜDÜRÜ ÖZTÜRK, KUZEY IRAK'I ZİYARET ETTİ
AA Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Öztürk, mayıs ayında bölgeye giderek, başta bölgenin Başbakanı Neçirvan Barzani olmak üzere yetkililerle görüştü. Erbil ve Süleymaniye'de medya yöneticileri ile bir araya gelen Öztürk, AA'nın Kürtçe yayın projesini anlatarak, talepleri dinledi. Ziyaretlerden sonra oluşturulan 20 kişilik kadro, test yayınlarına başladı.

ERBİL'DE MERKEZ OFİS
Proje kapsamında Erbil'de, AA'nın temsil yönü de dikkate alınarak 450 metrekarelik bir merkez ofis tutularak son teknolojiyle donatıldı. Merkez ofise bağlı olarak Süleymaniye ve Kerkük'te büro açma çalışmalarında ise son aşamaya gelindi.

Anadolu Ajansı, 1 Eylül 2013 tarihinde Kürtçe yayına başlayacak ve Kürtçe'nin Kurmanci ve Soranice lehçelerinde yayın yapacak. Anadolu Ajansı, Kürtçe ile yayın dili sayısını 6'ya çıkaracak. Kürtçe yayınları, Anadolu Ajansı'nın "http://www.aa.com.tr/kk" ve "http://www.aa.com.tr/ks" adresli web siteleri üzerinden gerçekleştirilecek. Medya kuruluşlarına bir süre ücretsiz verilecek Kürtçe yayınlarında AA'nın diğer yayın dillerinde uyguladığı gibi Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden ücretli abonelik sistemine geçilecek. (aa)