Anadolu Ajansı, Kürtçe yayını Barzani ile görüştü

Anadolu Ajansı, Kürtçe yayını Barzani ile görüştü
Anadolu Ajansı, Kürtçe yayını Barzani ile görüştü

Öztürk (sağda) Başbakan Barzani'yi ziyaret etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Anadolu Ajansı'nın Kürtçe yayını ile iki toplum arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini belirtti.

ERBİL - Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, Erbil'de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi ziyaret etti.
Öztürk, AA'nın Erbil'de büyük bir ofis açarak Kurmanci ve Sorani lehçesinde yayına başlayacağını ve "bölgedeki tüm gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde dünyaya yaymak istediğini" söyledi.
Erbil'deki IKBY Başbakanlığı binasında gerçekleşen görüşmede Öztürk, yaklaşık 50 ülkede temsilcisi olan ve bin 200 çalışanı bulunan AA'nın bölgede daha etkili olmak için bir proje hazırladığını ve Kürtçe yayın kararı aldığını dile getirdi. Öztürk, "Erbil'de büyük bir ofis açarak, Kurmanci ve Sorani lehçesinde yayına başlayacağız. Sadece politik haberleri değil yaşama dair tüm haberleri yapacağız" dedi. 
Öztürk, Kürtçe haberler personelinin eğitiminin tamamlanmasıyla yakında test yayınına geçileceğini ve 2013 Eylül ayında abonelere haberlerin sunulmaya başlayacağını belirtti.

BARZANİ: TOPLUMLAR ARASI İLİŞKİ GELİŞİR

Başbakan Barzani de, AA'nın Kürtçe yayın projesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, "Tüm alanlarda Türkiye ile ilişkilerimiz gelişmiş durumda. Ancak bu proje iki toplum arasındaki ilişkiyi daha da geliştirecek" dedi.
Çalışmalara gereken tüm desteğini vereceklerini ifade eden Barzani, bölgedeki haberlerin başkaları tarafından ve düzenli olmayan bir şekilde aktarılmasının bazı sıkıntılara neden olduğunu, AA'nın Kurmanci ve Sorani lehçelerinde yayın yapmasıyla bu sıkıntıların ortadan kalkacağını söyledi. (AA)