Anadolu Gençlik, Halkevleri ve TKP standları yanyana duramadı

Anadolu Gençlik, Halkevleri ve TKP standları yanyana duramadı
Anadolu Gençlik, Halkevleri ve TKP standları yanyana duramadı
Çanakkale Belediyesi'nin, Halkevleri, TKP ve Anadolu Gençlik standlarına yanyana izin vermesi gerginliğe neden oldu. Sonunda üç standın izinleri de iptal edildi.

ÇANAKKALE - Çanakkale Belediyesi'nin, kordon boyundaki Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı'nda karşıt görüşlü üç gruba yan yana stant açma izni vermesi, gerginliğe yol açtı. Sözlü gerginlik yaşayan grupların birbiriyle çatışmasını, araya kurulan polis barikatı önledi. Gerginlik belediye yetkililerinin stant izinlerini iptal etmesiyle son buldu.
Ayasofya'nın tekrar cami olarak ibadete açılması için başlatılan imza kampanyasına destek bulmak amacıyla stant açan Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri ile 1 Mayıs'a katılım çağrısı yapan Halkevleri ve Türkiye Komünist Partisi üyelerinin yan yana açtığı üç stant, gerginliğe yol açtı. Kutlu Doğum Haftası kapsamında asılan afişlerle ilgili olarak hafta başında Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri ile Halkevleri üyeleri arasında Çarşı Caddesi'nde yaşanan gerginlik, bugün Dr. Mümtaz Pirinçciler Meydanı'nda açılan standlara da yansıdı. Gerginlik nedeniyle çevik kuvvet iki grup arasında barikat kurdu. Buna rağmen Anadolu Gençlik Derneği Çanakkale Şubesi üyeleri ile Halkevleri ve Türkiye Komünist Partisi üyeleri, birbirlerinin görüşlerini eleştiren tarzda sloganlar atınca ortam bir anda gerildi. 
Üç grubun da izninin bulunduğunu öğrenen polis, olaya müdahale etmek yerine, TKP ve Halkevleri standlarından yüksek sesle müzik yayını yapılmasıyla ilgili işlem yapması için Çevre Müdürlüğü ve standların kaldırılması için zabıta ekiplerinin olay yerine gelmesini istedi.
Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, olay yerine gelerek grupların temsilcileriyle görüştü. İzinlerini inceleyen zabıta ekipleri, ortamın daha fazla gerilmemesi için üç grubun yetkilisine de izinlerinin iptal edildiğini söyleyip, stantları kaldırmalarını istedi. Üç grup da önce stantları kaldırmamak için direndi. Polis, zabıta ve gruplar arasında bir süre devam eden ikili görüşmelerde de gerginlik sürdü. Ancak Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü olay yerine geldikten sonra üç grup da stantları kaldırmaya başladı. Gerginlik de sona erdi. (Burak GEZEN-Ersan KÜÇÜKKURU/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113123111312315

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Adil bir çözüm önerisi: TKP ve Halkevinin standı kalsın, Anadolu Gençlik Derneğinin standı sökülsün. TKP ve halkevi halkçı, yurtsever, emekçi, eşitlikçi, onlar stand açabilir. Anadolu Gençlik Derneği ise, tam anlamadım ama kötü adam herhalde, İngiltere'ye gidesi. Onlar stand açmasın. Memleketin huzurunu bozmasın. Diğer ikisi açsın. Öbürleri de İngiltere'ye gitsin. Onlar gittikten sonra polis de çekilsin.

  Cehaletin Hudutları Türk Hudutları Gibi - ibretnüma

  Arkadaşımız padişahımızın İngiltere'ye "kaçtığı" belirtmiş fakat padişahın kaçmadığını "vadesinin dolduğunu görerek ayrıldığını" ve sürgünler adası Malta'ya gittiğini ve San Remo'da vefat ettiğini hesaba katmamış. Zaten "İngiltere'de ada ne fark eder."

  Bir uzayli - mustafataniyan

  Bir kisim halk diyor, emek diyor, esitlik falan diyor kendi caplarinca, diger taraf is kiliseden cami olma yapida namaz kilinsin diyor...Ayasofyada namaz kilalimda dertlerimiz kalmasin diyorum bende, gerisi bos laf...

  Ahadolu... - Mevan-misafir

  Anadolu ismi, hep hoşgörü, ne olursan ol, yaradılanı severim yaradan dolayı, Okunacak en büyük kitap insandır, eline beline diline sahip ol. gibi güzel deyiş ve sözlerle anılan, Çeşitli ırkların ve düşüncelerin kucak kucağa yaşadığı bir bölgedir. Gelin görün ki bu kutsal-güzel bölge ismini, yoz siyasete alet ediyoruz. Anadolunun temel özelliği olan, insan olarak, düşünce ve fikirlerimizden dolayı uzaklaşmayıp, yakınlaşmak ve Camiyi gayrimüslimin Müslümanın, Kiliseyi, Kürd'ün Türkü, türkün Kürtü, Alevinin Sünniyi, Sünninin Aleviyi,vs. vs., özet olarak İNSANIN İNSANI SEVİP SAYDIĞI, SAVUNDUĞU bir Anadolu hayal etmem çok mu ütopik olurdü, yoksa Anadolunun Ruhuna İrtica mı etmiş olurdum. Yoksa bu kavganın nedeni o Pis Para virusunun yol açtığı Siyasi yandaşlıklar mı? Yorum sizin.

  Anadolu Gençlik Birliği yanlış adrestesiniz - brotherlouie

  Sizin adresiniz Çanakkale şehitliği değil İngiltere olmalıdır. Malum padişahınız İngiltere'ye kaçmıştı. Hatta bundan da fazlası o padişahınızın soyunun devamı olan kimselerde halen ingiltere'de yaşamaktadırlar. Yani oraya gidip padişahınızın kaçış yıl dönümünü kutlamanız sizin açınızdan daha isabetli olur.