Anadolu kaptanları

Adı Denizli olmasına rağmen en yakın deniz kıyısına 200 kilometre uzaklıkta bulunan Denizli'de yelken kulübü kuruldu. 40 üyesi bulunan Denizli Yelken Kulübü Spor Derneği'ne şimdiden birçok işadamı ve bürokrat da üye olmak istiyor.
Haber: RAMAZAN ÇETİN / Arşivi

DENİZLİ - Adı Denizli olmasına rağmen en yakın deniz kıyısına 200 kilometre uzaklıkta bulunan Denizli'de yelken kulübü kuruldu. 40 üyesi bulunan Denizli Yelken Kulübü Spor Derneği'ne şimdiden birçok işadamı ve bürokrat da üye olmak istiyor.
Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, Rektör Yardımcısı ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnan Özer, işadamı Oğuz Abalıoğlu ve İbrahim Yıldız, derneğin kurucuları arasında. Dernek başkanı Ali Boz, kendilerini 'Çılgın Türkler'e benzetip, denize özlem ve tutkularını gidermeyi amaçladıklarını söyledi.
Kısa sürede sayıları 40'a ulaşan kulüp üyelerine Göcek'te düzenlenen gezilerle kaptanlık ve kısa mesafe telsiz kursu verildi. Aralarında işadamı, doktor, avukat ve bankacıların da bulunduğu 14 kişi kaptanlık sertifikasını aldı. Bağbaşı beldesinde düzenlenen bir yemekte kaptanlık ve kısa mesafe telsiz kursunu başarıyla tamamlayan 18 kişiye daha belgeleri dağıtıldı.
'Türkiye'de bir ilkiz'
Türkiye'de ilk kez denizi ve gölü olmayan bir kentte yelken kulübü kurulduğunu belirten dernek başkanı Ali Boz, "Yelken kulübü kurma çabamız ilk günlerde etraftakilerce ilginç karşılandı. Ancak derneği kurduktan sonra birçok kişi üye olmak istedi. Denizin kokusuna hasret çok kişi varmış" dedi.
Kurucuların arasında yer alan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı da dernekten memnun: "Kuruluş çalışmalarımız esnasında alay edenler oldu. Ama kulübü kurarak alay edenlere yanıtımızı verdik. Geziler düzenleyip yatla denize açılıyoruz. Üyelerimize kaptanlık eğitimleri de veriliyor. Kulübün her geçen gün daha etkin çalışmalar yapacağına inanıyorum."


    http://www.radikal.com.tr/7668497668490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.