Anadolu Kartalı tatbikatı artık 'milli'

Haber: TOLGA AKINER - tolga.akiner@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sürpriz bir kararla, Konya semalarında 12-24 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Anadolu Kartalı eğitiminin uluslararası kısmını iptal etti. Karar, İsrail uçaklarının Türkiye hava sahasında eğitim uçuşu yapamayacağı anlamına geliyor.
Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda konuşlu Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda 2001 yılından itibaren her yıl 3-4 dönem halinde, ve 2’şer haftalık sürelerle milli ve uluslararası eğitimler düzenleniyor. 2001’den bu yana toplam 22 dönem eğitim düzenlendi. Bu eğitimlere şimdiye kadar ABD, İsrail, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, İtalya, Ürdün, Hollanda, İngiltere, Fransa, Belçika ve diğer NATO uçakları katıldı.
Bu yıl da Anadolu Kartalı 2009-3 eğitiminin 12-24 Ekim tarihleri arasında İsrail, ABD, İtalya ve NATO uçaklarının katılımıyla uluslararası boyutta yapılması planlanmıştı. Ancak Türkiye, eğitimin uluslararası bölümünü iptal etti. Durum ülkelere ‘eğitim milli yapılacak’ diye bildirildi.
İsrailli pilotların katılımı “Türkiye’de uçuş eğitimi yapan İsrailli pilotların Gazze’yi bombalama eğitimi yaptıkları” yönünde spekülasyonlara yol açmıştı.  Ankara kulislerinde, eğitimin İsrail’in direkt tepkisini çekmemek için ‘milli’ hale dönüştürüldüğü belirtiliyor. Türkiye’nin bu girişimle hem söz konusu spekülasyonların önüne geçebileceği hem de sadece İsrail’i dışlayan bir tavır sergilemenin vereceği zararı baştan bertaraf ettiği ifade ediliyor.