Anadolu Kültürü Kaliforniya'da

Anadolu Kültürü Kaliforniya'da
Anadolu Kültürü Kaliforniya'da

Festivalde Anadolu nun medeniyetleri 3 boyutlu maketler ve canlandırmalarla temsil edilecek.

Kaliforniya 4'üncü kez Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali'ne ev sahipliği yapacak. Festivalde 14 farklı medeniyet tanıtılacak.

Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivali’nin dördüncüsü bu yıl 16-19 Mayıs tarihleri arasında Kaliforniya’da açılıyor. Anadolu’da 14 medeniyeti temsil eden canlandırmaları ve maket yapılarıyla festivalde bu yıl 50 binin üzerinde katılım bekleniyor. Festivalde Türkiye ’nin farklı şehirleri ve kültürleri kapılarla temsil ediliyor. İstanbul bölümünde Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, İstanbul Boğazı, Sultanahmet Camii ve Topkapı Sarayı yer alırken; Konya Mevlana Müzesi, Mardin Taşevler, Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu; Van Ahtamar Kilisesi’yle gelenleri karşılıyor.
Zeugma Müzesi, Kapalı Bedesten, İzmir Saat Kulesi, Sümela Manastırı, Erzurum Çifte Minare ve Meryem Ana Kilisesi üç boyutlu diğer maketler. 50 dönümlü Orange County Fuar alanında düzenlenecek etkinlik için 27 konteynirlik malzeme taşındı. 30 kişilik bir ekip oluşturuldu, ABD ’de yaşayan gönüllü Türkiye vatandaşları destek oldu. Festival organizasyonundan Bahtiyar Erdoğan festivalin ABD’deki Türkiye algısında önemli bir rolü olduğunu anlatıyor: “Festivalin ilk yılından itibaren giderek artan bir ilgi oldu. İnsanlar Anadolu’yu merak ediyordu, gelenler üç boyutlu maketlerin yanında tamamen profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan karşılamayla Türkiye hakkında bilgi aldı. Sunulan yemekler de ilgiyi pekiştirdi.”
Özellikle Anadolu Festivali ismini seçtiklerini belirten Erdoğan, “Böylece Türkiye’deki bütün kültürleri kucakladık” diyor.
Ahtamar duygulandırdı
Ermeni nüfusunun yoğunlukta yaşadığı Kaliforniya’da Ahtamar Kilisesi’nin de aslına uygun temsili gelenlerin duygusal anlar yaşamasına sebep olmuş: “Çok duygulananlar oldu. Kilisenin haçını da eklemiştik, herkes çok mutlu oldu.” Festival, Batı Amerika’da faaliyetlerde bulunan Pacifica Enstitüsü önderliğinde gerçekleştiriliyor. Dört gün boyunca 99 çeşit yemek hazırlanacak, çinicilik, hat, tezhip, maden işleri, bakırcılık, camcılık, taş yontuculuğu, nakış atölyeleri düzenlenecek. Bu seneki festivalin sanatçı konuğu Kıraç.