Anadolu liseleri ve süper liseler birleşiyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mesleki-teknik liseler ile Anadolu ve fen liselerinin gelecek öğretim yılından itibaren başlamak üzere dört yıla göre yeniden yapılandırıldığını açıkladı.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mesleki-teknik liseler ile Anadolu ve fen liselerinin gelecek öğretim yılından itibaren başlamak üzere dört yıla göre yeniden yapılandırıldığını açıkladı.
Buna göre hazırlık sınıfları kaldırılıyor. Yabancı dil öğretimi ilköğretimden başlayacak. Anadolu liseleri ile süper liseler Anadolu
Lisesi adı altında birleşecek.
Anadolu, fen ve özel okulların hazırlık sınıfları kaldırılacak. Hazırlık sınıflarında verilen dil eğitimi dört yıla yayılacak.
Çelik dün yaptığı basın toplantısında, yeni yapılandırmaya ilişkin bilgiler verdi:

 • Uygulama halen ortaöğretim kurumlarında okuyanları kapsamıyor. Anadolu liseleri ile süper liseler gelecek yıldan itibaren 'Anadolu Lisesi' adıyla tek program altında birleşiyor. Halen bu okullarda okuyan öğrenciler mezun oluncaya kadar öğrenimlerine okullarında devam edecek. Birleştirme 2005-2006 öğretim yılında yeni kayıt hakkı kazananlara uygulanacak.
 • 'Hazırlık artı üç yıl' olan genel ve mesleki öğretim kurumlarının öğrenim süresi, hazırlık olmaksızın dört yıl olacak.
 • Yabancı dil öğretimi ilköğretimde başlatılacak. 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda ağırlıklı olacak yabancı dil dersleriyle, öğrencinin özellikle günlük hayatta dil kullanımına yönelik eğitim verilecek.
 • Ortaöğretimde haftada, 40-45 saat olan ders programı, 25-30 saate inecek.
 • Yeni müfredat, öğrencileri sosyal hayata açık, hayata, mesleğe, yükseköğretime hazırlamayı esas alıyor. Öğrencilere sosyal sorumluluk veren, sportif ve kültürel aktiviteler sunulacak.
  Meslek liseliye geçiş hakkı
 • Mesleki ve teknik eğitim sisteminin güçlendirilmesi projesi kapsamında uygulanan dokuzuncu sınıf haftalık ders çizelgesindeki ortak beceriler, bilgisayar ile tanıtım ve yönlendirme dersleri, gelecek yıldan itibaren tüm genel liseler ile mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının dokuzuncu sınıfında okutulacak. Endüstri meslek lisesine kaydolan öğrenci, dokuzuncu sınıfı bittikten sonra isterse genel, isterse başka bir meslek lisesine 10. sınıftan itibaren devam edebilecek.
 • Fen, Anadolu, Anadolu güzel sanatlar, spor, Anadolu öğretmen ve Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim programlarının uygulandığı liseler ile imam hatip liseleri ve Anadolu imam-hatip liselerinin yeniden yapılandırılmasında kendi statüleri dikkate alınacak. Bu okulların öğrenci alımı ve öğretim programları itibarıyla mevcut statüleri korunacak, öğretim süresi hazırlık olmaksızın dört yıl olacak.
 • Hazırlıkla birlikte beş yıl öğretim yapan Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi ve Kadıköy Anadolu Lisesi gibi bazı okullar isterlerse mevcut statülerini sürdürecek.
  Toplantıda soruları da yanıtlayan Çelik, lise bitirme sınavıyla ilgili soru üzerine, "Henüz düşünce aşamasında. Bu, lise diploması vermeye yönelik bir sınav olmayacaktır. Lise bilgilerini ölçmeye yönelik
  olarak öğrencileri okula bağlayacağını, okulu terk ederek, dershanelere gitmesini önleyeceğini düşünüyoruz" yanıtı verdi.
  'ÖSS müfredatı değişmeli'
  ÖSS müfredatının da sonsuza dek bugünkü haliyle kalmayacağını ifade eden Çelik, "YÖK yetkilileri de önümüzdeki yıldan itibaren bu muhtevayı ve sınavın bu şeklini değiştirmek üzerinde çalıştıklarını ifade ediyor. Eğer değiştirilmezse, ÖSS'nin ortaöğretim kurumlarını olumsuz etkileme süreci devam edecektir. Bu da Türkiye'nin zararına olacaktır. Biz buna yasal olarak da müdahale ederiz" diye konuştu.
  Üç yıllık eğitim veren ortaöğretim kurumlarının oranının yüzde 74 olduğuna dikkati çeken Çelik, bu okullarda okuyan öğrencilerin ÖSS'deki başarı oranının ise yüzde 1 ila 7 arasında değiştiğini söyledi. Çelik, "Yüzde 74'lük okullarımızın kalitesini yukarı çekmeyi hedefliyoruz" dedi.
  AB yolunda dört yıllık lisenin zorunluluk olduğunu savunan Çelik, "Araştırmamız da hazırlık sınıflarının faydalı olmadığını gösterdi. Bu nedenle de dil öğretimini dört yıla yaydık" dedi.