Anadolu öğretmen liseleri kapanabilir

Anadolu öğretmen liseleri kapanabilir
Anadolu öğretmen liseleri kapanabilir

Anadolu Öğretmen Liselerinde, Anadolu lisesi eğitiminin yanı sıra öğretmenlik dersi de veriliyor.

Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Eski adıyla yatılı ilköğretim bölge okulları (YİBO) yeni adıyla Yatılı Bölge Okullarının (YBO) ardından geçmişi 165 yıl önceye dayanan Anadolu öğretmen liselerinin de kapatılması gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı lise türlerinin azaltılması ve ders içeriklerinin yenilenmesi ekseninde uzun süredir yürüttüğü ortaöğretimin yapılandırılması çalışmalarına devam ediyor. Liseye geçiş sırasında belirleyici olan Seviye Belirleme Sınavı’ndaki değişimi de etkileyecek çalışma kapsamında, başta genel liselerin tamamı Anadolu lisesine dönüştürülürken, birçok lise türünün de genel liseler gibi tarih olması öngörülüyor. Sayıları 78’i bulan lise türleri ilk etapta 18’e daha sonra da 4’e düşürülecek. Bakanlık bürokratlarının, Anadolu öğretmen liselerinin Anadolu liselerine dönüştürülmesi ve öğrencilerin sınavla değil de adrese dayalı sistem üzerinde alınmalarını öngören bir düzenlemeyi gündemlerine alarak tartıştığı öğrenildi. 

Puan avantajı vardı
Anadolu öğretmen liselerinde Anadolu lisesindeki program uygulanırken, öğretmenliğe ilişkin iki ders de okutulmaktaydı. Mezunlara kendi alanında bölümü tercih etmesi halinde ek puan veriliyordu.


  http://www.radikal.com.tr/113475511347552

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Menderes - vancetti

  Hz. Menderes'te Köy enstütülerini kapatmıştı. Şimdi anlaşıldı neden hep Menderes dediğiniz.

  Zemin çürük sayın bakan,bina her an çökebilir - bernakirmit

  Milli eğitim bakanı tartışsın bakalım ikametgaha göre liseye öğrenci alımını.birzahmet gelsin de sayın bakan ve bürokratları devlet okullarındaki boş geçen derslikleri görsünler,50 kişilik sınıfta ,emeğinin karşılığını alamayıp geçim derdine düşen eğitimcilerini ve bu sebebten dolayı özel ders peşinde koşturmaya zorlanan velileri bir dinlesinler.gelişmiş ülke modellerini inceleyip uygulamaya kalkana kadar sahanın içinde neler dönüyor onu gözlemlesinler.sonra kalkmışlar bana rolmodel alınan ülkelerdeki eğitim sistemini anlatıyorlar.elimde imkanım olsa gencecik pırıl pırıl beyne sahip evladımı bir gün tutmam bu ülkenin çarpık eğitim sistemi içinde.akıllardan geçenin ne olduğunu herkes çok iyi biliyorda kimse dur diyemiyor