Anadolu Üniversitesi'nde eyleme gazlı müdahale

Anadolu Üniversitesi'nde eyleme gazlı müdahale
Anadolu Üniversitesi'nde eyleme gazlı müdahale
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenci grupları arasında dün başlayan gerginlik, bugün artarak sürdü. Kampüste barikat kuran bir grup öğrenci, polisin uyarılarına rağmen dağılmadı. Öğrenciler barikat kurup taş atmaya başlayınca çevik kuvvet polisleri TOMA'lı ve biber gazlı müdahalede bulundu.

RADİKAL - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Meşelik Kampüsü'ndeki öğrenci kafeteryası önünde toplanan 30 kadar öğrenci, dün kafetarya önünde bir arkadaşlarına ülkücü öğrenci gruptakilerin bıçak çektiğini öne sürdü. Basın açıklaması yaparak bıçak çekme olayına tepki gösteren öğrenciler, daha sonra kiraladıkları bir otobüse binerek Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'ne gitti.

Yunus Emre Kampüsü önünde kendilerini bekleyen yaklaşık 20 kişilik grupla birleşen öğrenciler, burada 1 Mayıs ile ilgili sloganlar attı. Gruptakiler daha sonra yaklaşık 200 metre mesafede bulunan kampüs dışındaki Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Öğrenci İşleri binasının önünde kurdukları stantta kitap ve gül dağıtan Anadolu Gençlik Derneği üyelerinin olduğu yere doğru yürüyüşe geçti.

Anadolu Gençlik Derneği üyelerine yönelik sloganlar atarak yürüyen grubun önünü TOMA araçlı çevik kuvvet polisleri kesti. Bu sırada öğrenciler taş atmaya başlayınca çevik kuvvet polisleri biber gazlı müdahalede bulundu. Öğrenciler Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü içerisine çekilerek taş atmaya devam etti. 

Öğrenciler kampüs içerisinde çöp varillerini yere devirerek barikat oluşturdu. Çevik kuvvet polisleri 2 TOMA aracıyla birlikte kampüse girdi. 

Polislerin kovaladığı öğrenciler kilitli olan Yunus Emre Kampüsü Cuma Kapısı'nın zincirini kopararak dışarı kaçtı. Öğrenciler girdikleri ara sokaklarda dağıldı.
DHA/Kemal ATLAN-Hakan TÜRKTAN