Anadolu vaşağı objektife yakalandı

İnsan kokusundan uzakta dolanıp durduğu ıssız topraklardan ayrıldı, hiç âdeti olmadığı halde güneş ışığı altında bir süre yürüdü. Birden korkunç sesler çıkararak üzerine koşan iri hayvanlar görünce can havliyle kaçtı.

SİVAS - İnsan kokusundan uzakta dolanıp durduğu ıssız topraklardan ayrıldı, hiç âdeti olmadığı halde güneş ışığı altında bir süre yürüdü. Birden korkunç sesler çıkararak üzerine koşan iri hayvanlar görünce can havliyle kaçtı. Birkaç saniyede 25 metrelik ağacın en üst dallarına tünemişti bile. Sivas'ın 10 km. dışındaki Fadlum Tuzla İşletmesi'ne gelen Anadolu vaşağı, Anadolu kangalıyla böyle karşılaştı.
Sabah saat 09.00'da tünediği ağaçtan tam 11 saat sonra inen vaşak, Sivas'ta gündüz gözüyle görülen ikinci vaşak oldu. Nesli tehlike altındaki türler arasında yer alan vaşak, DHA muhabirleri tarafından görüntülendi.
Meraklı kalabalık önce havaya ateş açarak hayvanı kaçırmaya çalıştı. Olmadı. Vaşak ancak işletme sahibi Ahmet Yılmaz köpekleri kulübelerine kapattıktan ve güneş gittikten sonra ağaçtan inip derhal karanlığa karıştı. Yılmaz heyecanlıydı: "Sabah köpeklerin bir şey kovaladağını gördüm. Ağacın tepesinde kediye benzer bir şey gördüm. Önce anlamadım, sonra vaşak olduğunu söylediler. Buralarda ilk kez görülüyor. Neslinin tükenmekte olduğunu öğrenince zarar vermeden tekrar doğaya dönmesi için çaba gösterdik."
İnsanlardan mümkün oldukça uzakta, Karadeniz, Marmara ve Akdeniz'in dağlık ve kayalık bölgelerinde yaşayan vaşaklar, kedigiller ailesinin Avrupa'daki büyük temsilcisi. Uzun bacakları sayesinde kalın kar tabakalarının içinde rahat hareket edebiliyor, yalnız dolaşıyor ve genellikle hava kararırken veya geceleri ava çıkıyor. Avını aniden boğazına atılarak öldüren vaşakların bugüne kadar insanlara saldırdığı görülmemiş. Ama insanlarla arasının iyi olduğu söylenemez. 200 yıl öncesine kadar İspanya'dan Pasifik'e uzanan bölgede görülen vaşaklar artık sadece Avrupa'nın kuzeyi ve doğusundaki bazı bölgelerde ve Asya'da yaşıyor.